Każdy kierowca wie, że istnieją w ruchu drogowym takie miejsca, gdzie widoczność jest bardzo ograniczona. Może to doprowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji, które mogą spowodować na przykład stłuczkę albo nawet poważny wypadek. Aby ułatwić kierowcom wyjazd na główną drogę w takich miejscach, stosuje się różnego rodzaju ułatwienia. Może to być na przykład sygnalizacja świetlna, można przebudować skrzyżowanie tak by widoczność była lepsza. Jednak są to bardzo drogie inwestycje, które nie zawsze mogą zostać przeprowadzone. Wtedy rozwiązaniem są tanie i skuteczne lustra drogowe.

Trudne wyjazdy z dróg podporządkowanych

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, gdzie wyjazd na główną drogę jest mocno utrudniony z powodu bardzo słabej widoczności. Właśnie tam najczęściej ustawia się lustra drogowe. Ich specyficzna konstrukcja powoduje, że powstaje na nich efekt tzw. rybiego oka – mamy bardzo szeroki kąt widzenia. Dzięki temu można nie tylko dojrzeć wszystkie nadjeżdżające auta, ale także ocenić z jaką prędkością jadą i w jakiej odległości od skrzyżowania się znajdują.

Zakręty z ograniczoną widocznością

Innym przykładem zastosowania luster jest poprawienie widoczności na ciasnych zakrętach. Są one ustawiane głównie dla kierowców aut ciężarowych, którzy na takim łuku drogi mogliby się nie zmieścić z pojazdami jadącymi z przeciwka. Wtedy warto stosować lustra, które mają dobrą widoczność panoramiczną. Przykłady luster drogowych można obejrzeć tu: https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/lustra-drogowe-przemyslowe-uniwersalne/lustra-drogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =