W jaki sposób prawidłowo montować hydranty zewnętrzne, mające na celu prawidłowe zabezpieczenia obiektów budowlanych o różnorakim przeznaczeniu? Sprawdzamy regulacje prawne, jakimi podlega montaż hydrantów na zewnątrz budynków. Z naszym poradnikiem cały proces tworzenia sieci hydrantów będzie o wiele bardziej zrozumiały. Szybkie ukończenie prac zależy właśnie od tego.

 

Jaki hydrant wybrać?

Przede wszystkim należy wybrać hydranty zewnętrzne nadziemne o określonej średnicy, wynoszącej minimalnie 80 DN. W przypadku braku miejsca na hydrant, dopuszczalne jest montowanie hydrantu podziemnego. Hydranty zewnętrzne, używane do tego by zabezpieczyć określone miejsce, muszą również być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami. Normy te bez problemu można skonsultować z osobami prowadzącymi sklepy z takim asortymentem. Co ważne, sprzedawcy są nie tylko fachowcami, ale zazwyczaj posiadają też w sprzedaży hydranty wewnętrzne, w jakie chętnie zaopatrują się klienci chcący zapewnić odpowiednie zabezpieczenie obiektu budowlanego również i w jego wnętrzu.

 

Istotne jest również to, by hydranty zewnętrzne cechowały się odpowiednimi parametrami. Przede wszystkim ważna jest ich średnica, gdyż określa stopień przepustowości. Kluczowym czynnikiem jest ponadto ciśnienie wody, panujące w danej sieci. Czynnik ten też wpływa na to, jaką przepustowość będzie miał konkretny hydrant, bo w różnych miejscach może być to inna wartość. Co ważne, należy nie zapominać o tym, że wewnątrz budynków można stosować inne zabezpieczenia przeciwpożarowe. W wielu miejscach sprawdzi się na pewno gaśnica śniegowa lub też proszkowa, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami pożaru.

 

Wymagania dotyczące sieci

Hydranty zewnętrzne powinny być umieszczone wzdłuż dróg i ulic oraz na ich skrzyżowaniach, po to by dostęp był do nich w razie ewentualnej konieczności bardzo łatwy. Odległość między hydrantami powinna wynosić 150 m maksymalnie, w niektórych przypadkach strażacy robiący odbiór wykonanej instalacji mogą domagać się, by hydranty znajdowały się w zasięgu wzroku od siebie. Ponadto hydrant musi być oddalony maksymalnie o 15 m od zewnętrznej krawędzi jezdni ulicy. Jeśli zaś chodzi o odstęp od chronionego obiektu budowlanego odległość wynosić może maksymalnie 75 m, w innych przypadkach zaś do 150 metrów. Te odległości w niektórych przedsiębiorstwach się zmieniają, więc najlepiej sprawdzić je w Państwowej Straży Pożarnej, odbierającej inwestycję. Wówczas pewność prawidłowego wykonania wszystkich prac pozwala na szybkie ukończenie całego projektu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 3 =