Życie osoby niewidomej nie jest proste. O ile osoby, które urodziły się już bez wzroku potrafią radzić sobie naprawdę dobrze, o tyle ci, którzy utracili go w późniejszym wieku często są zupełnie zagubieni i latami trwa, zanim nauczą się żyć bez tak istotnego zmysłu. W całym procesie najbardziej może im pomóc otoczenie oraz najbliższe osoby, ale równie pomocne okażą się nowoczesne technologie, dzięki którym życie niewidomego staje się znacznie łatwiejsze.

Specjalistyczne oprogramowanie może pomóc w nauce i w pracy

Wiele osób nie może wprost uwierzyć, jak znaczny postęp technologiczny dokonał się w ciągu ostatniej dekady. Osoby niewidome i niedowidzące mogą obecnie korzystać z programów, takich jak ten z witryny http://www.sklep.altix.pl/pl/oprogramowanie-dla-niewidomych, który umożliwia im zupełnie normalne uczestniczenie w obowiązkach szkolnych, studenckich lub zawodowych. Podnosi to zdecydowanie ich komfort psychiczny.

Osobom niedowidzącym dedykowane są specjalne programy powiększająco-udźwiękawiające. Dla tych, którzy nie widzą całkowicie, stworzono programy udźwiękawiające oraz systemy translacji języka Braille’a. Dostępne są nawet nowoczesne syntezatory mowy. Dzięki takim nowinkom technicznym osoba niewidoma może w pełni korzystać z życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =