Nowoczesne budownictwo oraz wysokie mieszkania o nieco surowym charakterze to doskonała przestrzeń dla stylu industrialnego. Stylistyka, mimo iż powstała z konieczności w czasie kryzysu lat 50. w USA, cieszy się estymą wśród fanów sztuki współczesnego wystroju wnętrz.
Jedną z najważniejszych cech tej estetyki jest przede wszystkim otwarta powierzchnia. W budynkach w stylu industrialnym króluje niczym nie ograniczona przestrzeń – brak jest jakichkolwiek ścian odgradzających od siebie poszczególne pomieszczenia (na przykład łazienkę od kuchni lub pokoju). Dużo światła zapewniają okna, najczęściej wysokie i o nietypowych kształtach, dodatkowo wspomagane przez żarówki ledowe. Ściany, o ile właściciele zdecydują się je pozostawić, ujawniają materiał, z jakiego zostały wykonane: cegły albo surowy beton. Wszystko to w minimalistycznej palecie barw: szarości, czerni oraz różnych odcieniach bieli.
Warto przede wszystkim postawić na meble z duszą: recyclingowane, pochodzące z pchlego targu. Wszelkie dodatki mogą być wykonane z drewna lub powtórnie przeznaczonego do użytku plastiku. Wszystko po to, aby udekorować pomieszczenie w stylu skrajnego minimalizmu. Z pewnością przydadzą się surowe w swojej estetyce żaluzje lub rolety. Warto zastanowić się również nad niemaskowaniem kabli oraz rur – ich wyeksponowanie będzie szczególnie cenione.
Istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Przede wszystkim wiszącego lub mobilnego. W lampach nowoczesnych dobre jest to, że mogą być one dopasowane do ogólnego wystroju pomieszczenia w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały one oświetlenie do tej pory zarezerwowane dla fabryk. Odpowiednie ich dopasowanie sprawi, że nietypowe wnętrze zostanie oświetlone tak, aby wydobyć jego najlepsze cechy.