Zarówno stolik kawowy w salonie, jak i duży stół w jadalni, pełni kluczową rolę w tworzeniu ergonomicznego wnętrza. Taki mebel powinien odpowiadać zapotrzebowaniu domowników, a także ciekawie się prezentować. Jak dopasować go do poszczególnych pomieszczeń?

Stolik w salonie

Stolik kawowy stanowi ponadczasowy element aranżacji salonu. Ustawia się go naprzeciw kanapy lub foteli tak, by domownicy i goście mogli delektować się z jego pomocą ciepłym napojem i deserem. We wnętrzach nowoczesnych pojawiają się na przykład stoliki metalowe czy plastikowe.

W klasycznych aranżacjach dominują modele drewniane, natomiast szkło uznawane jest za materiał najbardziej uniwersalny i o szerokim zastosowaniu. Przyjmuje się, że stolik kawowy powinien być mniejszy od kanapy mniej więcej o połowę. Zbyt duży mebel będzie wyglądał jak niedopasowany, natomiast za mały w stosunku do reszty wyposażenia prezentuje się komicznie. Nie jest też praktyczny.

Stół do jadalni

W zależności od wielkości jadalni wybiera się pomiędzy stołami prostokątnymi w większych pomieszczeniach oraz tymi okrągłymi w mniejszych wnętrzach. W aranżacjach nowoczesnych stawia się raczej na błyszczące i gładkie materiały. Szkło i metal sprawdzają się tu najlepiej.

Szukając jednak najlepszego rozwiązania do jadalni klasycznej, warto zwrócić uwagę na stół z toczonymi nogami. To elegancki mebel, do którego wystarczy dobrać stylowe krzesła i ponadczasowy efekt gwarantowany. Jeżeli jadalnia jest niewielkich rozmiarów, stół powinien mieć jedną centralną nogę lub cztery cieńsze. Dodaje to wnętrzu lekkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − siedem =