Oprawianie książek to szerokie i fascynujące zagadnienie. Współcześnie, oferowany przez drukarnie cyfrowy druk książek, pozwala autorom na samodzielne przygotowanie tekstu do wydania.Jeśli ktoś przymierza się do publikacji własnego artykułu warto, aby uwzględnił w tym procesie poniższe informacje i porady.
Oprawa, zwana potocznie okładką, może mieć postać szytą, albo klejoną. W wypadku tej pierwszej (potocznie: zeszytowej), środek książki jest połączony z grzbietem za pomocą metalowych zszywek, ewentualnie nici. Trzeba mieć świadomość, że oprawić w ten sposób można tylko ograniczoną liczbę arkuszy. Dlatego ten rodzaj wybiera się jedynie dla niewielkich objętościowo publikacji (zwykle stosuje się ją dla broszur, czy gazetek). Ta klejona, powstaje natomiast przez złączenie ze sobą kartek lub ich plików, a w miejscu substancji pojawia się płaski grzbiet. Wyróżniamy także oprawę miękką oraz twardą. Pierwsza jest odpowiednia dla grubych książek, zapewnia trwałość, jest elegancka, ale też ciężka i droga. Druga sprawdzi się np. przy beletrystyce.
Okładka powinna być przygotowana do druku w jednym dokumencie. Warto zauważyć, że aby całość dało się złożyć, tył powinien znaleźć się po lewej stronie, a przód – po prawej. Przygotowując plik z projektem, nie wolno zapomnieć o pozostawieniu spadów. Okładka będzie bowiem cięta z większego zadrukowanego kolorem arkusza. Wymiary powinny więc przekraczać te rzeczywiste o kilka milimetrów z każdej strony, ponieważ maszyna nie będzie wycinała idealnie precyzyjnie. Ponadto, przy ustalaniu rozmiarów okładki, trzeba uwzględnić szerokość grzbietu.