Co zrobić gdy ktoś nas nęka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń i chorób psychicznych. Zaburzenia te przyczyniają się do tego, że możemy stać się ofiarami nękania. Jak jednak zapobiegać destruktywnym działaniom osób trzecich wobec nas? Co należy zrobić, gdy jesteśmy nękani?

Rodzaje nękania

Nękanym można być na wiele rozmaitych sposobów — w internecie, w pracy, w szkole. Ofiarą prześladowania można zostać także przypadkowo — osoba psychopatyczna spotyka nas przypadkowo na ulicy, podoba jej się to, jak wyglądamy, jak jesteśmy ubrani.

Praca i szkoła

Nękanie w pracy może objawiać się szantażem, groźbami, niewybrednymi komentarzami. Często ofiarami nękania stają się kobiety. Nękanie takie może przerodzić się w molestowanie i doprowadzić do znacznie gorszych wydarzeń. Często rodzaj nękania w szkole utożsamiany jest z bullyingiem, co w języku polskim najczęściej oznacza znęcanie się. Prześladowanie kogoś w szkole może odbywać się na polu majątkowym, ideologicznym czy związanym z wyglądem zewnętrznym lub chorobami. Wobec uczniów jest to szczególnie nieprzyjemne przeżycie, które niejednokrotnie kończyło się próbami samobójczymi.

Internet

W sieci możemy być nękani poprzez hejt, uporczywe obserwowanie przez kogoś treści na naszym profilu. Poniekąd, należy się z tym liczyć, bowiem w internecie od dawna panuje teoretyczna zasłona anonimowości, która ma jednak niewiele wspólnego z prawdą. Szczególnie uporczywe staje się nękanie wiadomościami na portalach społecznościowych jak Facebook czy Instagram. Niekoniecznie musi zawierać treści uważane przez nas za obraźliwe – wystarczy że będą uporczywie powtarzane i uciążliwe dla nas.

Inne sytuacje

Ofiarą nękania można stać się na ulicy, a nękanym można być nawet pod własnym domem. Człowiek, który będzie się tego dopuszczać z reguły będzie dla nas całkowicie obcy i nieznany. Czasami zdarza się jednak, że osoba taka jest z nami w jakiś sposób powiązana. Co sprawia, że stajemy się ofiarami nękania? Często po prostu przypadkowe spotkanie na ulicy. Sprawca wybiera swoją ofiarę, rzekomo np. z powodu szaleńczej miłości. Konsekwencje mogą być tragiczne.

Jak reagować?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Z dyktafonami szpiegowskimi można zajść dość daleko. Ceny takiego dyktafonu wahają się już od 100 do 400 złotych. Dzisiejsza technologia umożliwia także wkomponowanie dyktafonu na przykład do długopisu. W przypadku przeprowadzonej przez nas konfrontacji ze sprawcą warto uzbroić się w takie urządzenie.

Warto także podjąć współpracę z biurem detektywistycznym, które może pomóc nam znaleźć sprawcę naszych nieprzyjemności oraz pomóc w pociągnięciu go do odpowiedzialności. Nie należy jednak zapominać, że biuro detektywistyczne będzie sobie rościć prawo do wynagrodzenia. Jeśli obawiamy się, że w naszym domu czy miejscu pracy mogą znajdować się urządzenia szpiegowskie zamontowane przez osoby trzecie bez naszej wiedzy i zgody, możemy się bronić. Profesjonalne wykrywanie podsłuchów jest dziś także możliwe.

Ostatnią, lecz w zasadzie najważniejszą możliwością reakcji jest powiadomienie policji. Jeśli będziemy mieć konkretne dowody na nękanie nas, policja może udzielić nam ochrony i patrolować teren w pobliżu naszego domu. Nie jest to jednak metoda całkowicie skuteczna, ponieważ czasem pozory mylą. Poinformowanie policji jest jednak niezbędne, byśmy mogli poczuć się bezpieczniej — ktoś będzie działać w naszej sprawie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na wykorzystanie nowoczesnych technologii w reklamowaniu swojej firmy
Sposoby na wykorzystanie nowoczesnych technologii w reklamowaniu swojej firmy
Coraz szybszy postęp technologiczny ma wpływ na wiele branż. Duże zmiany spowodował on także w kwestii marketingu. Aby pozyskać nowych […]
Jakie są rodzaje latarek?
Jakie są rodzaje latarek?
Przenośne źródło światła w postaci latarki może się okazać niezwykle przydatne w wielu różnych sytuacjach. Dlatego też są one dostępne […]
Czym zajmuje się web designer?
Czym zajmuje się web designer?
Projektowanie oraz optymalizacja stron www to współcześnie bardzo prężnie rozwijające się dziedziny. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów […]
Ostatnie wpisy
Polecamy