Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego, od pracy którego uzależnione jest funkcjonowanie całego organizmu. Naczelną funkcją serca jest pompowanie krwi, zaopatrującej wszystkie organy w tlen niezbędny do ich pracy. Wszystkie zaburzenia pracy serca mogą więc w widoczny sposób odbić się na ogólnopojętym zdrowiu oraz samopoczuciu.
Zaburzenia pracy serca, poza bakteryjnymi lub wirusowymi stanami zapalnymi, zwykle wywołane są jego wadami, które mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Są to nieprawidłowości anatomiczne w budowie serca, polegające na nieprawidłowych połączeniach pomiędzy jego jamami lub dużymi naczyniami bezpośrednio do nich zachodzącymi oraz nieprawidłowości w budowie i funkcji zastawek.
Wrodzone wady serca najczęściej rozpoznawane są tuż po urodzeniu. W przypadku wad nabytych, do diagnozy najczęściej dochodzi w momencie wystąpienia patologicznych objawów ze strony układu krwionośnego, takich jak: zasinienie spowodowane niedotlenieniem, omdlenia, zaburzenia rytmu lub zatrzymanie pracy serca. Konsekwencje istnienia wady serca mogą być bardzo poważne, łącznie z utratą życia. Dlatego bardzo ważne jest, by zaraz po wystąpieniu objawów rozpocząć diagnostykę serca i jak najszybciej podjąć stosowne leczenie http://klinikapoznan.pl, które musi być dostosowane do rodzaju istniejącego zaburzenia. Nie wszystkie wady serca wymagają interwencji chirurgicznej. Niekiedy wystarczającym okazuje się leczenie farmakologiczne lub zalecenie obserwacji oraz zmiana stylu życia na taki, który nie będzie prowokował objawów.