Rehabilitacja uroginekologiczna jest gałęzią medycyny, która skupia się na leczeniu i zarządzaniu nietrzymaniem moczu i dysfunkcją dna miednicy u kobiet. Nietrzymanie moczu i wypadanie narządów miednicy to jedne z najczęstszych problemów medycznych u kobiet, dotykające ponad połowę wszystkich kobiet w pewnym momencie ich życia.

Co powoduje problemy uroginekologiczne?

Dysfunkcja dna miednicy występuje, gdy pęcherz lub jelito traci zdolność do utrzymania moczu lub stolca. Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za utrzymywanie tych narządów na miejscu, więc kiedy słabną lub ulegają uszkodzeniu w wyniku porodu lub starzenia się, mogą nie być w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy. Może to prowadzić do wycieku moczu (nietrzymanie moczu) lub stolca (nietrzymanie kału). Istnieje wiele innych przyczyn dysfunkcji dna miednicy, w tym uraz porodowy, ciąża, poród przez cesarskie cięcie, histerektomia bez porodu pochwowego (VBAC), menopauza i starzenie się.

Jak wygląda leczenie?

Trening mięśni dna miednicy (PFMT). Ten rodzaj fizykoterapii polega na wykonywaniu ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie dna miednicy odpowiedzialne za kontrolę pęcherza. Możesz wykonywać te ćwiczenia w domu lub osobiście z wyszkolonym terapeutą. Jeśli doświadczasz któregoś z wymienionych objawów i przeszkadzają Ci one w codziennym życiu, zgłoś się do lekarza.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://familymedica.waw.pl/porada/co-to-jest-i-na-czym-polega-rehabilitacja-uroginekologiczna/co-to-jest-i-na-czym-polega-rehabilitacja-uroginekologiczna/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =