Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie dla gospodarstw domowych oddalonych od systemów kanalizacyjnych. Indywidualny system odprowadzania nieczystości pozwala także uniezależnić się od usług zewnętrznych, a w miarę użytkowania również sporo zaoszczędzić. Jest też rozwiązaniem o wiele wygodniejszym i bardziej ekologicznym niż konwencjonalne szambo. W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji i dodatkowych nakładów finansowych instalację taką należy odpowiednio zaprojektować.

O czym należy pamiętać przy budowie

Wybór rozwiązania najczęściej dyktowany jest środkami jakimi dysponujemy na inwestycję oraz ograniczeniami terenowymi. Pomimo tego, warto jednak wiedzieć, na czym polega działanie takiej oczyszczalni.

Wśród aktualnie stosowanych rozwiązań możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów, w zależności od stosowanej technologii. Są to kolejno: oczyszczalnie z filtrem piaskowym lub gruntowo-roślinnym, ze złożem biologicznym, stosujące drenaż rozsączający lub wyposażone w komorę osadu czynnego. Działanie wszystkich tych typów jest podobne, w uproszczeniu polega ono na mechanicznym oddzieleniu nieczystości i fermentacji beztlenowej oraz na procesach biologicznych z udziałem bakterii tlenowych.

Ze względu na drugi etap musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wentylację systemu, w której pomogą specjalne dmuchawy napowietrzające. Przy planowaniu budowy warto wziąć także pod uwagę przepustowość wybranego systemu w porównaniu z ilością domowników. Pamiętajmy także o sprawdzeniu głębokości wód gruntowych i przepuszczalności gleby na naszej posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − trzy =