Przemyślana aranżacja wnętrza, czyli jak dbać o nawet najdrobniejsze szczegóły

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja wnętrza już dawno przestała być szybkim w realizacji procesem, gdzie dobieraliśmy kolor ścian i kupowaliśmy zestaw mebli. Obecnie projektowanie wnętrza dużo bardziej zbliżyło się do poziomu sztuki. Niezwykle istotną rolę przy kształtowaniu naszej domowej przestrzeni ma zwrócenie uwagi na szczegół. To właśnie drobne elementy sprawiają, że kompozycja naszego wnętrza jest kompletna. Jednak aby uniknąć efektu przepychu i przytłoczenia, należy obrać sobie punkt wyjściowy i obrać, jeszcze przed rozpoczęciem prac nad projektem, kilka założeń.

Wyobrażenie, docelowy charakter i projekt

Pracę należy rozpocząć od wizualizacji własnych potrzeb, jeśli chodzi o wnętrze. To właśnie my będziemy głównymi jego użytkownikami, zadbajmy więc, aby projekt pasował idealnie do naszych gustów. Ustalmy czy wnętrze ma być przytulne i ciepłe, czy też mieć zgoła dużo surowszy charakter, oparty na minimalizmie i prostych kształtach geometrycznych. Musimy także określić, jaka atmosfera ma panować w naszej przestrzeni i jakie emocje ma ona wywoływać. Jeśli chcemy osiągnąć efekt ukojenia i pozytywny nastrój, ustalmy kilka, komponujących się ze sobą, ciepłych barw – to na nich będziemy bazować przy aranżacji ścian, podłogi, sufitu i wyborze mebli. Przy założeniu, że pomieszczenie ma mieć subtelny charakter, stwarzający wrażenie wygody, meble powinny mieć delikatne, koliste kształty i być wykonane z miękkich materiałów. 

Uczucia w pomieszczeniu

Świadomość tego, jakie emocje będą nam towarzyszyć podczas przebywania w pomieszczeniu, jest niezwykle ważna. Celując w poczucie wygody, spokoju, relaksu i swoistej „miękkości”, powinniśmy szukać inspiracji wśród nowoczesnych rozwiązań. Okrągły stolik z przezroczystym szklanym blatem i drzwi rozsuwane do pokoju są wprost idealne, aby te emocje wywołać. Wnętrze będzie praktyczne – dzięki przejrzystości stołu uzyskamy efekt lekkości, a rozsuwane drzwi będą stanowić doskonały sposób na ograniczenie przestrzeni, dzięki czemu pomieszczenie nabierze intymnego charakteru. Dzięki takiej prywatności będziemy się w nim czuli komfortowo, a kanapa z miękkimi poduszkami w połączeniu z ciepłymi odcieniami beżu i pomarańczy doskonale dopełni naszą aranżację.

Innowacyjność i kreatywność kluczem do sukcesu

Wprowadzenie powiewu świeżości w aranżacji naszego wnętrza zawsze jest dobrym pomysłem. Czasami warto posłuchać swojej intuicji i podczas oglądania różnych inspirujących realizacji, wybrać te elementy, które wydają nam się najciekawsze. Wzbogaćmy wnętrze naszego domu jakimś personalnym, niecodziennym akcentem, dzięki czemu stanie się ono prawdziwie „nasze” i będziemy się w nim czuć dużo lepiej. Może to być grafika, namalowana czarną farbą na białej ścianie czy cokolwiek innego.

Nie zapominajmy też o tym, że w dzisiejszych czasach nie brakuje innowacyjnych rozwiązań, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne. Doskonałym przykładem są tutaj nowoczesne garderobianki do przedpokoju. Pozwalają one urozmaicić przestrzeń w tym pomieszczeniu, pozwalając jednocześnie na przechowywanie obuwia czy okrycia wierzchniego, dzięki czemu jesteśmy w stanie ubrać się przy samych drzwiach wyjściowych.

Od ogółu, do szczegółu

Wychodząc od naszego wyobrażenia i założeń, byliśmy w stanie dopasować kolorystykę wnętrza, jego styl i charakter. Określiliśmy również emocje, które mają być wywołane i znaleźliśmy sposób, aby to osiągnąć. Tutaj właśnie zaczyna się praca nad szczegółem. Oglądając projekt naszego wnętrza, zastanówmy się, które z jego elementów są najbardziej interesujące, warte podkreślenia. Zwróćmy też uwagę na to, co można poprawić. Jeśli pomieszczenie wydaje się zbyt ciasne, warto się zastanowić nad umieszczeniem w nim jednego lub dwóch luster.

Jeśli w przestrzeni dominuje minimalizm, podkreślmy go, poprzez użycie prostej lampy ledowej o wyrazistym świetle. Pozwoli to wykorzystać potencjał cienia w pomieszczeniu, przez co jego charakter pobudzi naszą wyobraźnię i stworzy wrażenie enigmatyczności. Jeśli nie wiemy, jaki element podkreśli pozytywne cechy wnętrza lub poprawi te negatywne – wystarczy przeanalizować pod tym kątem wszelkiego rodzaju realizacje, dostępne w przeglądarce internetowej. Branża projektowania przestrzeni w domu stała się na tyle popularna, że z całą pewnością będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie, pasujące do naszych potrzeb w wystarczającym stopniu.

Kiedy zdecydować się na profesjonalną pomoc przy aranżacji wnętrza?

Niekiedy w przypadku naprawdę dużych metraży domów czy mieszkań, zaprojektowanie przestrzeni bywa naprawdę skomplikowane i przede wszystkim czasochłonne. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, aby tę przestrzeń zaprojektować lub ustaliliśmy sobie ostateczny termin z uwzględnieniem realizacji, możemy zwrócić się w tej sprawie do specjalisty. Do wyboru, jeśli chodzi o usługi aranżacji wnętrz, mamy duże studia projektowe, solowych architektów lub nieduże firmy, składające się z maksymalnie kilku osób. To, na czyje usługi powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od tego, na jakim ostatecznym efekcie nam zależy.

Chcąc mieć wnętrze całkowicie oryginalne, będące swego rodzaju dziełem sztuki, z uwzględnieniem dbałości o szczegóły i naszych osobistych opinii oraz sugestii, będziemy szukać niezależnego architekta wnętrz. Wynika to przede wszystkim z tego, że dla samodzielnych projektantów, każde zlecenie jest niezwykle ważne – dokładają oni więc wszelkich starać, aby oczekiwania klienta zostały w stu procentach spełnione. Możemy mieć pewność, że nasze zlecenie zostanie potraktowane całkowicie indywidualnie, z dużym zaangażowaniem.

Jeśli chcemy sprawdzonych rozwiązań, które będą dawały zadowalający efekt wizualny i nie potrzebujemy zbyt wielkiego urozmaicenia, to dobrym wyborem będzie studio projektowe. Jest to dobry wybór również w sytuacji, w której mamy bardzo ograniczony czas. Nasze zlecenie zostanie zrealizowane szybko, jednak duże firmy mają tendencję do opierania się na pewnych schematach podczas realizacji. Jeśli nam to nie przeszkadza – to właśnie studio będzie najlepszym wyborem.

Kompromisem, który do pewnego stopnia łączy w sobie indywidualizm, a także doświadczenie i szybkość realizacji, są niewielkie firmy. Każdy pracownik zajmuje się jednocześnie maksymalnie kilkoma zleceniami, przez to ma możliwość uwzględnienia uwag klienta i wprowadzenia nawet znaczących poprawek. Nie w tak dużym stopniu, jak w przypadku architekta wnętrz, ale jednak. Jakość usługi również będzie zadowalająca, ponieważ każdy projektant w niewielkiej firmie, jest zaangażowany osobiście w kreowanie jej wizerunku. Czas realizacji będzie możliwie optymalny, zatem jeśli przy pierwszym kontakcie ustalimy szczegóły, wszystko powinno pójść sprawnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prezent dla miłośnika żeglarstwa
Prezent dla miłośnika żeglarstwa
Wybór prezentu dla osób, które uwielbiają żeglować, nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli sami nie podzielamy tejże pasji. Kupowanie różnego […]
Jakie kryteria muszą spełniać meble do sali konferencyjnej?
Jakie kryteria muszą spełniać meble do sali konferencyjnej?
Sala konferencyjna to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w siedzibie każdej spółki. To tam odbywają się ważne spotkania, zarówno pracowników […]
Wyroby gumowe i silikonowe jakie można wyróżnić na rynku
Wyroby gumowe i silikonowe jakie można wyróżnić na rynku
Zastosowanie Produkty gumowe i silikonowe są wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. Od żywności po sprzęt medyczny, od materiałów budowlanych […]
Ostatnie wpisy
Polecamy