Jakie zadania powierza się komornikowi sądowemu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Komornik sądowy najczęściej utożsamiany jest z windykatorem terenowym, wiele osób na myśl o komorniku zaczyna się denerwować a nawet bać, czy jednak słusznie? Sprawdź, czym zajmuje się komornik sądowy i jakie zadania można mu zlecić. 

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym prowadzącym postępowanie egzekucyjne, którego głównym zadaniem jest realizacja orzeczeń sądów powszechnych. Nie może odmówić pomocy osobie, która zwraca się do niego z sądowym tytułem wykonawczym lub egzekucyjnym. Co istotne, pomimo faktu, że komornik przypisany jest do konkretnego sądu rejonowego może prowadzić egzekucje na terenie całego kraju. W związku z tym wierzyciel, który posiada wyrok w sądzie na śląsku, a jego dłużnik zamieszkuje w Piasecznie może skorzystać z pomocy komornika przy sądzie rejonowym właśnie z tego miasta. Takie usługi prowadzi kancelaria komornika przy sądzie rejonowym z ofertą dostępną na stronie https://www.komornikgladzik.pl, która może skutecznie wyegzekwować należność z majątku dłużnika na miejscu.

Podstawowe obowiązki komornika

Kluczowym zadaniem komornika jest prowadzenie egzekucji sądowych, które polegają na dążeniu do zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika. W tym celu komornik uprawniony jest do wypełniania wielu czynności takich jak poszukiwanie majątku dłużnika, zabezpieczenie roszczenia czy tworzenie spisów faktycznego majątku dłużnika. Komornik może wykonywać orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia pieniężne oraz niepieniężne. W tym celu ma uprawnienia do zajęć komorniczych składników majątku dłużnika a nawet wierzytelności przysługujących dłużnikowi. Podstawowym celem egzekucji jest wyegzekwowanie na rzecz wierzyciela przysługujących mu należności, a więc komornik posiada uprawnienia do sprzedaży składników majątku dłużnika, jeśli cel egzekucji tego wymaga. 

Ze spadkiem do komornika 

Oprócz wykonywania orzeczeń dla wierzycieli, komornik zobowiązany jest również postanowieniem sądu o sporządzeniu spisu inwentarza w sprawach spadkowych. Ponadto czuwa nad wykonanie postanowień o zabezpieczeniu spadku w przypadkach, gdy istnieje prawdopodobieństwo ukrycia lub roztrwonienia masy spadkowej. 

Doręczenie komornicze

Niedawną nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego komornik sądowy uzyskał uprawnienia do wykonywania nowej czynności, a jest nią osobiste doręczenie adresatowi pism procesowych. Doręczenie komornicze ma miejsce, gdy pomimo dwukrotnej awizacji pozwu lub innego pierwszego pisma w sprawie, na wskazany przez powoda adres, pozwany nie odbierze go, wówczas sąd zobowiąże powoda do doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Na przedstawienie potwierdzenia doręczenia pisma i wskazanie aktualnego adresu pozwanego powód ma dwa miesiące. 

Komornik sądowy, choć kojarzony jest wyłącznie z instytucją dokonującą zajęć majątku dłużnika w gamie swoich usług posiada również inne zadania. Należy jednak pamiętać, aby do komornika zwrócić się już po uzyskaniu orzeczenia sądu wraz z klauzulą wykonalności wówczas jest pewność, że postępowanie egzekucyjne z powodzeniem zostanie otwarte.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie suplementy diety stosować?
Jakie suplementy diety stosować?
Jeśli twoja dieta nie jest odpowiednio bogata w witaminy, w celu ich uzupełnienia stosuje się suplementy diety. Jednak nie dotyczy […]
Do czego służy overlok?
Do czego służy overlok?
Osoby zajmujące się na co dzień zawodowo lub amatorsko szyciem ubrań powinny koniecznie zaopatrzyć się w owerlok. Jest to nowoczesne […]
Jak zainstalować prysznic i umywalkę?
Jak zainstalować prysznic i umywalkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym wszystkie urządzenia powinny być idealnie rozmieszczone, a przede wszystkim precyzyjnie zainstalowane, tak aby właściwie spełniały […]
Ostatnie wpisy
Polecamy