Nie tylko lampą, czyli jak oświetla się mieszkanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy urządzamy mieszkanie i aranżujemy poszczególne wnętrza, powinniśmy zadbać o zamontowanie właściwie dobranego oświetlenia. Jest to bowiem gwarancja nie tylko większego komfortu codziennego przebywania w takich pomieszczeniach, ale też oszczędności wynikających z idealnego rozmieszczenia źródeł światła i wyboru takich, które są energooszczędne. Jak z,atem optymalnie oświetlić dom?

LED-y i halogeny, czyli tanio i skutecznie

W salonie, który służy przede wszystkim do wypoczynku i relaksu, a także spotkań z rodziną i znajomymi, najlepiej jest zdecydować się na żyrandol z żarówką ledową (15 W) lub halogenową (40-60 W). Jeśli znajduje się tam specjalnie wydzielone miejsce do czytania, wówczas potrzebna będzie dodatkowa lampka podłogowa lub stawiana bezpośrednio na szafce.

Do niej również można wkręcić energooszczędną diodę LED, najlepiej o mocy nie przekraczającej 9 W. Niezbędne będzie również podświetlenie przestrzeni pod odbiornikiem telewizyjnym – tam wystarczą niewielkie profile led emitujące ciepłą barwę.

Z kolei w kuchni należy zainstalować oświetlenie sufitowe w postaci żarówek energooszczędnych o maksymalnej mocy 9 W. Ponadto, nad blatem, kuchenką gazową i zlewozmywakiem warto zamontować małe reflektorki halogenowe (15-20 W), LED-y (kontrolowane przez sterownik led rgb) albo świetlówki. W sypialni światło powinno tworzyć miłą i przytulną atmosferę, dlatego zrezygnujmy z lampy sufitowej na rzecz kinkietów z energooszczędnymi żarówkami z opcją przyciemniania.

W łazience natomiast, jako miejscu wilgotnym, musi się znajdować oświetlenie w wodoszczelnych oprawach. W tym przypadku wystarczą reflektorki albo kinkiety po dwóch stronach lustra lub bezpośrednio nad nim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka powinna się ubrać druhna panny młodej?
Jaka powinna się ubrać druhna panny młodej?
Rola druhny na ślubie przyjaciółki, siostry lub kuzynki to zaszczytna pozycja. Taka okazja wymaga od nas wyjątkowego i eleganckiego stroju, […]
Jakie zabawki warto kupić dziecku?
Jakie zabawki warto kupić dziecku?
Większość rodziców wychodzi z założenia, że dziecięce akcesoria powinny być kolorowe i oryginalne pod względem estetycznym. Stwierdzenie to dotyczy również […]
Idealne miejsce do wypoczynku w ogrodzie – jak je stworzyć?
Idealne miejsce do wypoczynku w ogrodzie – jak je stworzyć?
Tradycyjny ogród często ma głównie funkcję praktyczną – pełen jest grządek warzywnych, drzewek i krzewów owocowych, a nierzadko także znajdzie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy