Nie tylko lampą, czyli jak oświetla się mieszkanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy urządzamy mieszkanie i aranżujemy poszczególne wnętrza, powinniśmy zadbać o zamontowanie właściwie dobranego oświetlenia. Jest to bowiem gwarancja nie tylko większego komfortu codziennego przebywania w takich pomieszczeniach, ale też oszczędności wynikających z idealnego rozmieszczenia źródeł światła i wyboru takich, które są energooszczędne. Jak z,atem optymalnie oświetlić dom?

LED-y i halogeny, czyli tanio i skutecznie

W salonie, który służy przede wszystkim do wypoczynku i relaksu, a także spotkań z rodziną i znajomymi, najlepiej jest zdecydować się na żyrandol z żarówką ledową (15 W) lub halogenową (40-60 W). Jeśli znajduje się tam specjalnie wydzielone miejsce do czytania, wówczas potrzebna będzie dodatkowa lampka podłogowa lub stawiana bezpośrednio na szafce.

Do niej również można wkręcić energooszczędną diodę LED, najlepiej o mocy nie przekraczającej 9 W. Niezbędne będzie również podświetlenie przestrzeni pod odbiornikiem telewizyjnym – tam wystarczą niewielkie profile led emitujące ciepłą barwę.

Z kolei w kuchni należy zainstalować oświetlenie sufitowe w postaci żarówek energooszczędnych o maksymalnej mocy 9 W. Ponadto, nad blatem, kuchenką gazową i zlewozmywakiem warto zamontować małe reflektorki halogenowe (15-20 W), LED-y (kontrolowane przez sterownik led rgb) albo świetlówki. W sypialni światło powinno tworzyć miłą i przytulną atmosferę, dlatego zrezygnujmy z lampy sufitowej na rzecz kinkietów z energooszczędnymi żarówkami z opcją przyciemniania.

W łazience natomiast, jako miejscu wilgotnym, musi się znajdować oświetlenie w wodoszczelnych oprawach. W tym przypadku wystarczą reflektorki albo kinkiety po dwóch stronach lustra lub bezpośrednio nad nim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szybko i bezpiecznie czyścić podłogi?
Jak szybko i bezpiecznie czyścić podłogi?
Czystość w domu jest priorytetem dla każdej osoby, która lubi porządek. Regularnie odkurzamy, myjemy okna, sprzątamy łazienki, kuchnie oraz ubikacje, […]
Jakie środki czystości wchodzą w skład chemii gospodarczej?
Jakie środki czystości wchodzą w skład chemii gospodarczej?
Kategoria chemia gospodarcza obejmuje środki czyszczące, dezynfekujące i polerujące. Chemia gospodarcza jest używana w domu do czyszczenia powierzchni, usuwania plam […]
Jak spędzać wolny czas po pracy?
Jak spędzać wolny czas po pracy?
Kiedy masz wolny czas, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić. Możesz wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, uprawiać sport lub sztukę, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy