Nie tylko lampą, czyli jak oświetla się mieszkanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy urządzamy mieszkanie i aranżujemy poszczególne wnętrza, powinniśmy zadbać o zamontowanie właściwie dobranego oświetlenia. Jest to bowiem gwarancja nie tylko większego komfortu codziennego przebywania w takich pomieszczeniach, ale też oszczędności wynikających z idealnego rozmieszczenia źródeł światła i wyboru takich, które są energooszczędne. Jak z,atem optymalnie oświetlić dom?

LED-y i halogeny, czyli tanio i skutecznie

W salonie, który służy przede wszystkim do wypoczynku i relaksu, a także spotkań z rodziną i znajomymi, najlepiej jest zdecydować się na żyrandol z żarówką ledową (15 W) lub halogenową (40-60 W). Jeśli znajduje się tam specjalnie wydzielone miejsce do czytania, wówczas potrzebna będzie dodatkowa lampka podłogowa lub stawiana bezpośrednio na szafce.

Do niej również można wkręcić energooszczędną diodę LED, najlepiej o mocy nie przekraczającej 9 W. Niezbędne będzie również podświetlenie przestrzeni pod odbiornikiem telewizyjnym – tam wystarczą niewielkie profile led emitujące ciepłą barwę.

Z kolei w kuchni należy zainstalować oświetlenie sufitowe w postaci żarówek energooszczędnych o maksymalnej mocy 9 W. Ponadto, nad blatem, kuchenką gazową i zlewozmywakiem warto zamontować małe reflektorki halogenowe (15-20 W), LED-y (kontrolowane przez sterownik led rgb) albo świetlówki. W sypialni światło powinno tworzyć miłą i przytulną atmosferę, dlatego zrezygnujmy z lampy sufitowej na rzecz kinkietów z energooszczędnymi żarówkami z opcją przyciemniania.

W łazience natomiast, jako miejscu wilgotnym, musi się znajdować oświetlenie w wodoszczelnych oprawach. W tym przypadku wystarczą reflektorki albo kinkiety po dwóch stronach lustra lub bezpośrednio nad nim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Piec do piekarni – na jakie parametry i cechy szczególnie warto zwrócić uwagę przy jego wyborze
Piec do piekarni – na jakie parametry i cechy szczególnie warto zwrócić uwagę przy jego wyborze
Piekarnie to przedsiębiorstwa nieocenione dla ludzi, ponieważ to one dostarczają do sklepów liczne wypieki, w tym pieczywo, które jest podstawą […]
Dlaczego branża budowlana nie istniałaby bez geodezji?
Dlaczego branża budowlana nie istniałaby bez geodezji?
Geodezja jest istotnym elementem budownictwa. Zadaniem geodetów jest zapewnienie, że budynki powstają na solidnych podstawach. Możecie budować dotąd… Geodezja zapewnia […]
Sklep z kosmetykami – czy to dobry pomysł na biznes?
Sklep z kosmetykami – czy to dobry pomysł na biznes?
Internetowe sklepy z kosmetykami cieszą się sporą popularnością klientów i trudno się temu dziwić. Zapewniają dobrej jakości towar w zdecydowanie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy