Osoby obłożnie chore lub z chorobami nieuleczalnymi wymagają wsparcia w wykonywaniu codziennych, często podstawowych czynnościach. Czasami też potrzebna jest pomoc innych specjalistów jak np. psychologa. Z myślą o tych chorych osobach stworzono opiekę paliatywną.
Hospicjum to jedna z rodzajów instytucji, która działa w oparciu o Narodowy Fundusz Zdrowia. Ma charakter opieki stałej, która jest świadczona w całodobowych placówkach jak i doraźnie w przypadku hospicjów domowych. Założeniem tych miejsc jest ulga w cierpieniu i pomoc w codziennym życiu. Ta pomoc w szczególności jest kierowana do osób przewlekle i nieuleczalnie chorych. W hospicjach pracują lekarze, pielęgniarki, psychologowie, a także pracownicy socjalni. Pomocą psychologa i pracowników socjalnych jest objęty nie tylko podopieczny, ale również jego najbliższa rodzina.
Działalność hospicjów w większej części jest finansowana z budżetu państwa, ale nie oszukujmy się ta pomoc jest ograniczona. Z tego względu placówki starają się znaleźć różnych darczyńców lub sponsorów, którzy mogą udzielić im wsparcia finansowego. Oczywiście nie jest to tylko i wyłącznie pomoc finansowa, ale również darowizna rzeczowa, która może mieć postać produktów spożywczych, środków medycznych czy też różnego rodzaju sprzętów. Hospicjom można również pomóc przekazując mu 1% z rocznego rozliczenia PIT.