W produkcji i transporcie bardzo często stosuje się przenośniki grawitacyjne – są to rolki, które zmniejszają tarcie danej powierzchni. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne i wcale wiele nie kosztuje. Dzięki temu rozwiązaniu transport materiałów jest dużo łatwiejszy, ponieważ technologia ta pozwala na ręczne przesuwanie danego materiału bez używania nadmiernej siły.
Obciążenie, które mogą wytrzymać takie rolki wynosi 110 kg na metr. Dany materiał, ładunek jeśli jest płasko przylegający do powierzchni przenośników grawitacyjnych dużo łatwiej się transportuje. Takie przenośniki, rolki są instalowane w takich punktach, gdzie ruch ładunku można kontrolować ręcznie, zatem wszystko jest zależne od wysokości stanowiska i poziomu nachylenia materiału (ładunku). Ładunki przemieszczają się wtedy z większą łatwością za pomocą siły ciążenia. Ponadto przenośniki te są wyposażone w łożyska koszyczkowe i maszynowe.
Przenośniki często są wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej AISI 304 bądź AISI 316. Konstrukcja przenośników grawitacyjnych jest głównie zależna od kształtu, wagi oraz wymiarów materiału, który mają ułatwić w transporcie. Dodatkowo, dzięki takiemu doborowi maksymalnie zoptymalizujemy dobór prędkości i funkcjonalność. Przenośniki grawitacyjne często stosowane są w przemyśle zbożowo – młynarskim oraz w cukrownictwie. Poprzez przenośniki grawitacyjne możemy, również transportować zboże, słód, mąkę, cukier, bądź krochmal. Także, idealnie nadają się w zastosowaniu do przeładunku ciężarówek i kontenerów.
Przenośniki grawitacyjne znajdziesz np. w sklepie internetowym www.rybinski-stal.pl.
Interesują Ciebie plotery CNC? Sprawdź ofertę sklepu.