Klimatyzacja samochodowa, jak każdy inny układ w samochodzie wymaga regularnego serwisowania. Wymiana zużytych i uszkodzonych elementów zapewnia wydajne działanie systemu chłodzenia powietrza. Część prac można wykonać samodzielnie, jednak w przypadku większych usterek niezbędna będzie pomoc serwisu.

Odgrzybianie i sprawdzanie szczelności

Do czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, należy z pewnością odgrzybianie klimatyzacji. Do tego celu potrzebny będzie jednak ozonator, który pomoże zdezynfekować instalację i usunąć z niej drobnoustroje chorobotwórcze. Przed rozpoczęciem ozonowania należy zamknąć okna i drzwi, ustawić w samochodzie obieg wewnętrzny i na kilkanaście minut włączyć niewielki nadmuch. Osoby, które nie dysponują ozonatorem, mogą w dobrych sklepach motoryzacyjnych kupić specjalistyczne preparaty do odgrzybiania.

Kiedy przyda się pomoc specjalistów

Jeżeli układ działa nieprawidłowo, lepiej nie naprawiać go na własną rękę. Przed rozpoczęciem prac naprawczych należy znaleźć źródło problemu, a do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu mechanik może postawić prawidłową diagnozę. Zdaniem fachowców każdy problem z klimatyzacją można rozwiązać i nie wszystkie naprawy muszą być kosztowne. Zdarza się jednak, że mechanik zaleca wymianę całej sprężarki, a po wykonaniu szczegółowej diagnostyki okazuje się, że uszkodzeniu uległo jedynie sprzęgło kompresora klimatyzacji. Za nieprawidłową pracę układu odpowiedzialne mogą być także zawory i czujniki, zanieczyszczenia wewnątrz układu, czy też uszkodzone przewody. Usunięcie tych usterek samodzielnie jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =