Trening mentalny – z czym się wiąże i podstawowe techniki

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Trening mentalny to sposób na poprawę sprawności umysłowej oraz utrzymanie koncentracji i motywacji. Czasami nazywany jest „mindfulness” lub „mindfulness meditation”.

Mogłoby się wydawać, że nie ma potrzeby trenowania umysłu, ponieważ powinien on sobie radzić ze wszystkim sam. W rzeczywistości jednak nasze mózgi mają dość ograniczone możliwości. Potrafimy skupić się tylko na jednej rzeczy naraz (nawet jeśli wydaje nam się, że pracujemy wielozadaniowo), a nasze umysły błądzą przez około 50% czasu, a czasem nawet przez 70%.

Trening mentalny ma na celu pomóc w utrzymaniu koncentracji i motywacji, nawet gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy rozpraszają nas inne rzeczy dziejące się wokół nas. Dzięki niemu stajesz się bardziej świadomy tego, jak działa Twój umysł, co pozwala Ci zmienić jego reakcje w trudnych sytuacjach, takich jak starcie z przeciwnikiem na ringu lub na boisku.

Do najpopularniejszych technik treningu mentalnego należą: mowa własna, wyobrażenia, relaksacja czy medytacja.

Rozmowa z samym sobą

Samodzielna rozmowa polega na stosowaniu afirmacji, mantr i innych pozytywnych stwierdzeń w celu zwiększenia pewności siebie i motywacji. Na przykład, jeśli masz jutro ważną prezentację w pracy, możesz powiedzieć sobie: „Wygłoszę doskonałą prezentację” lub „Jestem przekonany, że dobrze wykonam swoją pracę”.

Wyobrażenia

Wyobrażenia polegają na wyobrażaniu sobie, że osiągasz dobre wyniki w zawodach lub w pracy. Na przykład, jeśli przygotowujesz się do wielkiego wyścigu, w którym chcesz pobić rekord w swojej grupie wiekowej lub zdobyć medal dla swojego kraju na olimpiadzie, wyobraź sobie, że biegniesz szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – przekraczasz linię mety z wielkim uśmiechem na twarzy i czujesz się jak mistrz!

Relaksacja

Techniki relaksacyjne pomagają obniżyć poziom stresu, uspokajając umysł i ciało, dzięki czemu można osiągnąć lepsze wyniki w najważniejszych momentach (np. podczas ważnego testu lub prezentacji). Techniki relaksacyjne obejmują ćwiczenia głębokiego oddychania, rozluźnianie mięśni i medytację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasłony – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Zasłony – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Wybór zasłon do swojego domu nie jest taki prosty. Problem polega na tym, że istnieje zbyt wiele dobrych opcji, ale […]
Jak wygląda rehabilitacja po udarze?
Jak wygląda rehabilitacja po udarze?
Udar mózgu to bardzo poważna sprawa, a rekonwalescencja bywa długa i mozolna, dlatego lepiej rozpocząć ją już na bardzo wczesnym […]
Idealne miejsce do wypoczynku w ogrodzie – jak je stworzyć?
Idealne miejsce do wypoczynku w ogrodzie – jak je stworzyć?
Tradycyjny ogród często ma głównie funkcję praktyczną – pełen jest grządek warzywnych, drzewek i krzewów owocowych, a nierzadko także znajdzie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy