Pisanie pracy licencjackiej – na czym powinieneś się skupić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca dyplomowa to obszerna praca pisemna, którą musisz wykonać w ramach studiów. Jest to okazja do wykazania się zrozumieniem i opanowaniem tematu.

Głównym celem pracy dyplomowej jest opisanie, wyjaśnienie i ocena (w tej kolejności) konkretnego tematu lub zagadnienia w odniesieniu do wybranego przez Ciebie obszaru tematycznego. Najczęstszą formą pracy dyplomowej jest pisanie prac licencjackich, ale może to być również książka lub rozprawa.

Na czym powinieneś się skupić przy pisaniu swojej pracy licencjackiej?

Sekcja wstępna

Pierwszym punktem odniesienia podczas pisania sekcji wstępnej powinno być Twoje pytanie badawcze lub stwierdzenie problemu. To pomoże Ci ustrukturyzować swój wywód i skupić się na punktach, które musisz wyjaśnić, aby na nie odpowiedzieć. Jeśli masz więcej niż jedno pytanie badawcze lub stwierdzenie problemu, to prawdopodobnie dla każdego z nich trzeba będzie napisać kilka rozdziałów – upewnij się więc, że są one wyraźnie oznaczone na początku i końcu każdego rozdziału.

Przegląd literatury

Drugim punktem odniesienia powinien być przegląd literatury (lub badania wtórne). W tej części będziesz chciał podsumować wszystkie istotne źródła tak krótko, jak to możliwe – ze szczególnym naciskiem na te, które wspierają twoją argumentację lub dostarczają dowodów przeciwko niej. Nie zapominaj, że w tej części należy być pisane w trzeciej osobie, a nie z własnej perspektywy.

Wstęp

Trzecim i ostatnim punktem odniesienia powinien być wstęp. To tutaj będziesz chciał wprowadzić czytelnika do tematu, krótko przedstawiając jego znaczenie w danej dziedzinie nauki. Wstęp powinien zawierać również tezę, czyli zdanie lub dwa, które jasno określają Twoje stanowisko wobec tematu. Nie bój się używać mocnego języka – to nie jest miejsce na dwuznaczności i dywagacje! Konkluzja znajduje się na samym końcu pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co warto wiedzieć, decydując się na wynajem powierzchni magazynowej?
Co warto wiedzieć, decydując się na wynajem powierzchni magazynowej?
Wynajem powierzchni magazynowej to idealne rozwiązanie dla firm, które nie posiadają takiego zaplecza. Pozwala ono uniknąć kosztów związanych z budową […]
Jakie typu spodni dla kobiet możemy wyróżnić?
Jakie typu spodni dla kobiet możemy wyróżnić?
Spodnie damskie występują w wielu różnych stylach, ale istnieje kilka podstawowych kategorii, do których należy większość z nich. Oto szybki […]
Jak zadbać o dobrą figurę?
Jak zadbać o dobrą figurę?
Wiosna to doskonały moment na rozpoczęcie swojej metamorfozy. Aby poprawić swoje samopoczucie oraz wygląd — warto wdrożyć aktywność fizyczną do […]
Ostatnie wpisy
Polecamy