Pisanie pracy licencjackiej – na czym powinieneś się skupić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca dyplomowa to obszerna praca pisemna, którą musisz wykonać w ramach studiów. Jest to okazja do wykazania się zrozumieniem i opanowaniem tematu.

Głównym celem pracy dyplomowej jest opisanie, wyjaśnienie i ocena (w tej kolejności) konkretnego tematu lub zagadnienia w odniesieniu do wybranego przez Ciebie obszaru tematycznego. Najczęstszą formą pracy dyplomowej jest pisanie prac licencjackich, ale może to być również książka lub rozprawa.

Na czym powinieneś się skupić przy pisaniu swojej pracy licencjackiej?

Sekcja wstępna

Pierwszym punktem odniesienia podczas pisania sekcji wstępnej powinno być Twoje pytanie badawcze lub stwierdzenie problemu. To pomoże Ci ustrukturyzować swój wywód i skupić się na punktach, które musisz wyjaśnić, aby na nie odpowiedzieć. Jeśli masz więcej niż jedno pytanie badawcze lub stwierdzenie problemu, to prawdopodobnie dla każdego z nich trzeba będzie napisać kilka rozdziałów – upewnij się więc, że są one wyraźnie oznaczone na początku i końcu każdego rozdziału.

Przegląd literatury

Drugim punktem odniesienia powinien być przegląd literatury (lub badania wtórne). W tej części będziesz chciał podsumować wszystkie istotne źródła tak krótko, jak to możliwe – ze szczególnym naciskiem na te, które wspierają twoją argumentację lub dostarczają dowodów przeciwko niej. Nie zapominaj, że w tej części należy być pisane w trzeciej osobie, a nie z własnej perspektywy.

Wstęp

Trzecim i ostatnim punktem odniesienia powinien być wstęp. To tutaj będziesz chciał wprowadzić czytelnika do tematu, krótko przedstawiając jego znaczenie w danej dziedzinie nauki. Wstęp powinien zawierać również tezę, czyli zdanie lub dwa, które jasno określają Twoje stanowisko wobec tematu. Nie bój się używać mocnego języka – to nie jest miejsce na dwuznaczności i dywagacje! Konkluzja znajduje się na samym końcu pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Znaki drogowe – dlaczego są ważne?
Znaki drogowe – dlaczego są ważne?
Czym są? Znaki drogowe to rodzaj urządzeń sygnalizacyjnych umieszczanych na drogach w celu kierowania i regulowania ruchu. Mogą to być […]
Do jakich celów może się przydać sala konferencyjna?
Do jakich celów może się przydać sala konferencyjna?
Spotkania biznesowe, prezentacje szkolenia – wydarzenia tego typu wymagają odpowiedniej oprawy, ale również przestrzeni. Obecnie standardem jest korzystanie z multimedialnych […]
Promowanie firmy w social mediach – dlaczego jest tak bardzo ważne?
Promowanie firmy w social mediach – dlaczego jest tak bardzo ważne?
Media społecznościowe mogą być przytłaczające dla każdego właściciela firmy, który dopiero zaczyna swoją przygodę z mediami społecznościowymi. Jak prowadzić media […]
Ostatnie wpisy
Polecamy