Olfaktometryczne pomiary zapachów – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o zmyśle węchu, jest zazwyczaj aromatyczny bukiet lub świeżo upieczone ciasto. Rzeczywiście, zapach róży czy kawałka ciasta może być całkiem przyjemny, ale nie wszystkie zapachy są tak przyjemne. Na przykład, jeśli ktoś palił w samochodzie, trudno będzie pozbyć się brzydkiego zapachu bez zdejmowania tapicerki i dokładnego czyszczenia.

Zmysł węchu jest jednym z najważniejszych zmysłów dla człowieka, ponieważ pozwala nam odbierać różne zapachy i rozróżniać je. Obszar węchowy znajduje się w górnej części naszej jamy nosowej i składa się z około 50 milionów komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za odbieranie sygnałów z otoczenia i przekazywanie ich do naszego mózgu za pośrednictwem cebulki węchowej.

Jakie ma zastosowanie?

Pomiar zapachu opiera się na dwóch rodzajach pomiarów – substancji zapachowych (odorantów) i bezwonnych nośników (rozpuszczalników). Olfaktometria znajduje zastosowanie w wielu branżach: w przetwórstwie spożywczym (na przykład do oceny jakości serów), w kosmetyce (do oceny stabilności kompozycji zapachowych), w medycynie (na przykład do obiektywnej oceny wrażeń węchowych).

Jakie ma zalety?

Główną zaletą tej metody jest jej obiektywność, ponieważ pozwala ona ocenić nie tylko subiektywne wrażenia, ale także obiektywne dane, takie jak intensywność, czas trwania i częstotliwość zapachów.

Olfaktometria pozwala ocenić nie tylko subiektywne wrażenia, ale także obiektywne dane, takie jak intensywność, czas trwania i częstotliwość zapachów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować idealne hamburgery?
Jak przygotować idealne hamburgery?
Przygotowanie idealnych hamburgerów wymaga przede wszystkim odpowiednich składników. Jako że klasyka obroni się sama, najlepszym wyborem będzie wołowina. Nie ma […]
Trening mentalny – z czym się wiąże i podstawowe techniki
Trening mentalny – z czym się wiąże i podstawowe techniki
Trening mentalny to sposób na poprawę sprawności umysłowej oraz utrzymanie koncentracji i motywacji. Czasami nazywany jest „mindfulness” lub „mindfulness meditation”. […]
Co zapewni bezpieczną jazdę na motorze crossowym?
Co zapewni bezpieczną jazdę na motorze crossowym?
W sporcie motocrossowym obowiązuje jedna kluczowa zasada – należy się ubierać tak jak do wypadku, a nie do jazdy. Wynika […]
Ostatnie wpisy
Polecamy