Jedni preferują powrót do natury i odświeżają rozwiązania stare jak świat. Nadają im nową formę i ubierają w dobrze dopasowany strój nowych technologii. Są jednak tacy, którzy w myśl zasady − po nas choćby i potop, występują przeciw naturze. Jak to zmienić?
Jaki opał wybrać? To pytanie powinno znaleźć się na początku każdego rozważania na temat ekonomii w zarządzaniu gospodarstwem domowym.
Nowoczesne piece przystosowane są do spalania różnorodnych rodzajów paliw. I czasem wystarczy jedynie zastosowanie dedykowanej przystawki do urządzenia zasadniczego.
Czym zachęca oferta rynku? Oto krótki przegląd dostępnych paliw.
1. Ekogroszek − od lat sprawdzony i uniwersalny
Węgiel kamienny jest w naszym kraju jednym z bardziej dostępnych i atrakcyjnych paliw. Jego kaloryczność jest optymalna w relacji z kosztami zakupu.
Eko-groszek wytwarza się z wysokiej jakości surowca o relatywnie niskiej zawartości siarki.
2. Pellet drzewny − biomasa alternatywą dla drogich paliw syntetycznych
Biopaliwa święcą triumfy od wielu lat i przeszły burze wielu kryzysów paliwowych napędzanych przez lobby wydobywcze paliw płynnych. Okrzepły przez ten czas i w niełatwych dla siebie czasach dopracowały technologię, by oferować klientom sposoby pewne i sprawdzone. Pellet dostarczany jest klientom w formie wygodnego w użyciu granulatu. Wyprodukować go można właściwie z każdego rodzaju masy organicznej.
3. Inne pomysły
Alternatywą dla wyżej wymienionych sposobów na uzyskanie pełnowartościowych paliw jest wykorzystanie surowca biologicznego w jego naturalnej formie. Materiałem tym jest słoma. Około 50% produkowanej słomy nie ma zastosowania w miejscu jej produkcji. Nadprodukcja wynikająca ze zmiany technologii chowu zwierząt spowodowała nadwyżki surowca, które można wykorzystać z pożytkiem do ogrzewania pomieszczeń.