
Jedną z podstawowych zasad obowiązujących podczas pożaru jest zachowanie spokoju. Panika może doprowadzić nie tylko do chaosu, ale także do wielu niepotrzebnych i niebezpiecznych sytuacji. O czym warto pamiętać, kogo wezwać i czy można się do tego przygotować?
Praktyka w warunkach kontrolowanych
Człowiek w sytuacjach zagrożenia reaguje bardzo instynktownie i nie zawsze w pełni racjonalnie. Uruchamiają się bowiem w mózgu obszary odpowiedzialne za przetrwanie. Aby wyrobić prawidłowe zachowania w trudnych sytuacjach, niezbędny jest trening. Dlatego też warto skorzystać ze szkolenia PPOŻ Warszawa i wiele innych miast Polski oferują takie usługi. Dzięki temu po początkowej panice, która może się pojawić, łatwiej będzie podejmować właściwe wybory.
Powiadomienie służb
Jednym z najważniejszych etapów jest szybkie i skuteczne wezwanie straży na miejsce zdarzenia. Skuteczne, w tym wypadku oznacza podanie precyzyjnych i obszernych informacji na temat miejsca pożaru. Trzeba udzielić wszelkich wskazówek, które pomogą służbom szybko dotrzeć na miejsce i rozpocząć działania.
Zachowanie na miejscu
Jeśli pożar jest niewielki, można spróbować w bezpieczny sposób rozpocząć gaszenie, na przykład za pomocą gaśnicy. Warto też pamiętać, że tłuszczu nie wolno gasić wodą. Jeśli to możliwe powinno się wyłączyć prąd elektryczny. Co ważne, pożar jest procesem chemicznym zachodzącym w obecności tlenu. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, najlepiej zamknąć okna i drzwi w strefie, gdzie jest ogień, aby odciąć dopływ świeżego powietrza. Jeśli natomiast pożar jest duży, trzeba sprawnie i szybko ewakuować się z miejsca.