Elektrozawór to urządzenie, które ma za zadanie zamykać i otwierać przepływ wody, w zależności od podanego impulsu elektrycznego. Dzięki temu można wykorzystać go do bardzo wielu różnych zastosowań, zarówno w domu, jak i w przemyśle. Zawory takie funkcjonują najczęściej w instalacjach centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Mogą też działać z powodzeniem w innych miejscach.

Ogrzewanie w domu

Wykorzystanie elektrozaworów w instalacji C.O. a także C.W.U. najczęściej sprowadza się do zamykania i otwierania obiegu wody z kotła na grzejniki. Dzięki temu w tzw. małym obiegu pieca temperatura może być wyższa, niż na obiegu dużym, w który wpięte są grzejniki. Natomiast w instalacji ciepłej wody elektrozawór może przełączać pomiędzy poborem z bojlera lub z innego źródła, w sytuacji gdy woda w zbiorniku ma zbyt niską temperaturę. Dzięki temu wszystko może działać automatycznie.

Podlewanie ogrodu

Inne codzienne wykorzystanie elektrozaworów, takich jak np. te z witryny http://burkert-polska.pl/Zawor-do-wody.html, to automatyczne uruchamianie instalacji podlewania ogrodu. Koniec z uschniętymi roślinami i innymi problemami tego typu. Wystarczy nastawić elektroniczny zegar, który automatycznie poda zasilanie na elektrozawór, który otworzy dopływ wody do systemu natryskowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + trzynaście =