Czy wielkość pojemnika na szambo ma znaczenie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie w każdej inwestycji jest możliwość  przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest odprowadzenie ścieków do szamba, czyli szczelnego i bezodpływowego zbiornika, który będzie regularnie oczyszczany przez wóz asenizacyjny.

Jak dobrać rozmiar zbiornika?

Przy doborze pojemność szamba należy wyliczyć zużycie ścieków w gospodarstwie, przy czym przyjmuje się, że 95% z nich stanowi woda. Średnio jedna osoba w gospodarstwie domowym zużywa w ciągu dnia od 150 do 200 litrów wody, co daje 0,15 – 0,2 m3 ścieków dziennie. Przy wybieraniu szamba średnio co dwa tygodnie oznacza to, że czteroosobowa rodzina będzie potrzebowała zbiornika o pojemności 10 m3.

Cena zbiornika zależy od pojemności: przykładowo szamba betonowe mazowieckie województwo oferują standardowe zbiorniki od 5 do 12 m3 w systemie jednokomorowym, i od 6 do 20 m3 w systemach dwu i trzykomorowych wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Ceny szamb betonowych rozpoczynają się już od 1500 zł netto i rosną wraz z rozmiarem zbiornika.

Ważnym aspektem przy doborze zbiorników są też minimalne odległości, które należy zachować wyznaczając miejsce pod szambo. Przy zabudowie jednorodzinnej i zbiornikach o pojemności do 10 m3 wynoszą one minimum 5m od okien i drzwi zewnętrznych budynku mieszkalnego oraz 2m od granicy działki. Podlegają one też obowiązkowi zgłoszenia budowy w starostwie.

Przy większych zbiornikach odległości te rosną trzykrotnie i mogą stanowić problem przy planowaniu zagospodarowania terenu. Wymagają one też osobnego pozwolenia na budowę, podczas gdy mniejsze wymagają jedynie zgłoszenia do starostwa.

Przy wyborze zbiornika na szambo np. na http://kamal-bet.pl/betonowe-zbiorniki/na-szambo/  należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem gospodarstwa, które wynika zarówno z liczby domowników, jak i częstotliwości wywozu nieczystości. Producenci jak szamba betonowe mazowieckie mają ofertę o pojemnościach 5, 6, 8, 10 i 12 m3 co pozwala dostosować instalację do realnych potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wpływa na komfort jazdy autem?
Co wpływa na komfort jazdy autem?
Na komfort jazdy samochodem ma wpływ wiele czynników. W starszych modelach często możemy odczuwać niedogodności związane z prowadzeniem, czy nawet […]
Błędy medyczne – co można do nich zakwalifikować, aby móc ubiegać się o odszkodowanie?
Błędy medyczne – co można do nich zakwalifikować, aby móc ubiegać się o odszkodowanie?
Błędy medyczne są częstym zjawiskiem w szpitalach i innych placówkach medycznych. Mogą występować w postaci błędnej diagnozy, błędów chirurgicznych, błędów […]
Czym można utwardzić powierzchnie płaskie przy wykańczaniu domu?
Czym można utwardzić powierzchnie płaskie przy wykańczaniu domu?
Utwardzanie powierzchni płaskich można przeprowadzić na wiele sposób. W zależności od tego, o jaką powierzchnię chodzi, zastosujemy do tej pracy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy