Spawalnictwo jest ważną metodą obróbki metali, pozwalającą między innymi na cięcie oraz łączenie ze sobą poszczególnych elementów w jedną, spójną całość. Odbywa się z wykorzystaniem specjalnych gazów spawalniczych, które warto bliżej poznać.
Spawalnictwo gazowe najczęściej wykorzystuje acetylen, który charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą spalania, zwłaszcza po połączeniu z tlenem. Dzięki temu nadaje się do szybkiego i efektywnego cięcia metali, zwłaszcza do przecinania dłuższych elementów bez zatrzymywania pracy. Może być stosowany pod ziemią.
To gaz, który zazwyczaj wykorzystuje się do lutowania metali (twardego i miękkiego), a także do ich podgrzewania i formowania, zazwyczaj małych elementów metalowych. Jest bardzo czystym gazem.
Jest stosowany jako gaz osłonowy, który chroni uchwyt spawalniczy przed przegrzaniem. Może być także wykorzystywany do spawania gazowego metodą MAG.
To dwa gazy osłonowe, które mogą być stosowane samodzielnie albo w połączeniu. Wykorzystuje się je wówczas, gdy spawany metal jest narażony na niekorzystne działanie azotu i tlenu. Dodatkowo zapewniają wysoką jakość spoiny i mogą zwiększać prędkość spawania.
To również gazy osłonowe, stosowane samodzielnie lub w mieszaninie. Zwiększają prędkość spawania i ciepło łuku, a dodatkowo wytwarzają spoinę wysokiej jakości. Azot jest chętnie wykorzystywany do spawania stali austenitycznych.
Zwiększa ciepło łuku i przyspiesza spawanie, a także nadaje spoinie wysokiej jakości. Nadaje czystość płomieniowi i jest często wykorzystywany jako dodatek do innych gazów.