Gazy wykorzystywane w spawalnictwie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spawalnictwo jest ważną metodą obróbki metali, pozwalającą między innymi na cięcie oraz łączenie ze sobą poszczególnych elementów w jedną, spójną całość. Odbywa się z wykorzystaniem specjalnych gazów spawalniczych, które warto bliżej poznać.

Acetylen

Spawalnictwo gazowe najczęściej wykorzystuje acetylen, który charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą spalania, zwłaszcza po połączeniu z tlenem. Dzięki temu nadaje się do szybkiego i efektywnego cięcia metali, zwłaszcza do przecinania dłuższych elementów bez zatrzymywania pracy. Może być stosowany pod ziemią.

Propan

To gaz, który zazwyczaj wykorzystuje się do lutowania metali (twardego i miękkiego), a także do ich podgrzewania i formowania, zazwyczaj małych elementów metalowych. Jest bardzo czystym gazem.

Dwutlenek węgla

Jest stosowany jako gaz osłonowy, który chroni uchwyt spawalniczy przed przegrzaniem. Może być także wykorzystywany do spawania gazowego metodą MAG.

Argon i hel

To dwa gazy osłonowe, które mogą być stosowane samodzielnie albo w połączeniu. Wykorzystuje się je wówczas, gdy spawany metal jest narażony na niekorzystne działanie azotu i tlenu. Dodatkowo zapewniają wysoką jakość spoiny i mogą zwiększać prędkość spawania.

Azot i wodór

To również gazy osłonowe, stosowane samodzielnie lub w mieszaninie. Zwiększają prędkość spawania i ciepło łuku, a dodatkowo wytwarzają spoinę wysokiej jakości. Azot jest chętnie wykorzystywany do spawania stali austenitycznych.

Tlen

Zwiększa ciepło łuku i przyspiesza spawanie, a także nadaje spoinie wysokiej jakości. Nadaje czystość płomieniowi i jest często wykorzystywany jako dodatek do innych gazów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o odpowiedni rozwój swojego dziecka na każdej płaszczyźnie?
Jak zadbać o odpowiedni rozwój swojego dziecka na każdej płaszczyźnie?
Wszyscy rodzice pragną wychować zdolne, ciekawe życia dzieci, które będą posiadały szeroką wiedzę i szereg przydatnych umiejętności. W tym celu […]
Sprawa rozwodowa – jak wygląda krok po kroku?
Sprawa rozwodowa – jak wygląda krok po kroku?
Sprawa rozwodowa to definitywny koniec pewnego etapu w życiu dwojga ludzi. Z reguły rozłam małżeństwa zachodzi jednak znacznie wcześniej, a […]
Jak wyglądania pieczenie bułek i chleba?
Jak wyglądania pieczenie bułek i chleba?
Z roku na rok w naszym kraju wzrasta liczba piekarni, ponieważ ludzie uwielbiają pszenne i żytnie wypieki w postaci chleba […]
Ostatnie wpisy
Polecamy