Projektowanie oraz optymalizacja stron www to współcześnie bardzo prężnie rozwijające się dziedziny. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie, co wynika z faktu, że prowadzenie firmy w internecie wymaga od jej właścicieli podjęcia określonych działań w celu podniesienia jej atrakcyjności wizualnej i funkcjonalnej w oczach klientów. Jedną z osób zajmujących się profesjonalnym projektowaniem stron, witryn a także serwisów jest webdesigner.

Specjalista od projektowania

Rolą web designera jest przede wszystkim takie przygotowanie strony internetowej, aby spełniała ona konkretne cele i tworzyła spójną całość. Do jego kluczowych zadań należy również projektowanie witryn internetowych, a także zupełnie nowych serwisów od podstaw, to znaczy od momentu ich wdrożenia przez tzw. web developera.

Warto podkreślić, że specjalista tego typu nie musi sam zajmować się programowaniem czy tworzeniem elementów i efektów graficznych, gdyż za te czynności odpowiadają wykwalifikowani graficy oraz programiści. Nie powinien również projektować interfejsów, bo od tego jest z kolei UI Designer.

Do głównych obowiązków webdesignera można zatem zaliczyć:

– dobór czcionek i kolorów
– dopasowanie właściwego stylu i wyglądu serwisu do potrzeb klienta oraz tematyki danej witryny (wymaga tego zwłaszcza tworzenie sklepów internetowych)
– przygotowywanie własnych pomysłów, a nie wykorzystywanie gotowych wzorów dostępnych online (konieczny jest zmysł artystyczny i duża kreatywność)
– korzystanie z zaawansowanych programów graficznych
– makietowanie w specjalistycznych programach typu Axure czy UXPin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 10 =