Każda nieruchomość, która nie jest podłączona do miejskiej kanalizacji, musi odprowadzać ścieki. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się zewnętrzne szamba, czyli zbiorniki na zanieczyszczenia, które są regularnie opróżniane. Dzięki temu nieczystości nie zatruwają środowiska i nie wpływają negatywnie na komfort codziennego funkcjonowania, biorąc pod uwagę cały teren posesji. Producenci szamb oferują ich różne rodzaje. Jak dopasować szambo wedle własnych preferencji, a jednocześnie zainwestować w zbiornik dobrej jakości? Co brać pod uwagę przy jego wyborze?

Materiał, z jakiego wykonane jest szambo

Zbiornik na ścieki montuje się w ziemi, dlatego musi być wykonany z materiału nie tylko trwałego i wytrzymałego, który będzie idealnie odporny na wszelkie korozje czy nieszczelności, ale również z takiego, który nie będzie wchodził w niekorzystną reakcję z samymi zanieczyszczeniami oraz gruntem. Właśnie dlatego prym wiodą szamba betonowe. Ciężkie i stabilne, przetrwają wiele lat intensywnej eksploatacji. Nie ma możliwości, aby zbiornik wykonany z betonu się rozszczelnił, a zanieczyszczenia przedostały się do środowiska.

Pojemność szamba 

Wybierz szambo, które będzie dopasowane wedle indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Chodzi o to, aby zbyt szybko maksymalnie się nie napełniało, ponieważ wtedy będzie wymagać częstego zamawiania usługi opróżniania, co z kolei wiąże się ze sporymi kosztami. Szambo zbyt duże również nie będzie dobre, ponieważ opróżnianie zbiornika musi odbywać się cyklicznie i w niezbyt dużych odstępach czasu. Im większa pojemność szamba, tym droższa będzie też usługa jego opróżniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =