Siłownie plenerowe, inaczej nazywane zewnętrznymi powstają na zewnątrz, zazwyczaj blisko innych ośrodków aktywnego użytku, takich jak boiska czy place zabaw. Taka siłownia zazwyczaj zawiera na swoim terenie urządzenia, które dostosowane są do korzystania z nich przez dzieci, osoby dorosłe, jak i starsze – ich główną funkcją jest rozwój aktywności fizycznej oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także rozbudowanie więzi społecznych, gdyż takie siłownie zazwyczaj powstają na terenie większych osiedli.
Siłownie w plenerze posiadają zróżnicowane urządzenia, z których bez problemu korzystać mogą początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy – w razie wątpliwości, co do sposobu korzystania z nich są instrukcje odnośnie korzystania z każdej pojedynczej maszyny umieszczone przy każdej z nich. Takie siłownie zawierają najczęściej podstawowy sprzęt, oddziałujący na różne partie mięśni, należą do niego: orbitek, wioślarz – wzmacniający mięśnie ramion oraz górnej partii pleców, twister – poprawiający koordynację ruchową, motylek, drabinka, rowerek, poręczę (należące do dziedziny street workoutu, który polega na ćwiczeniach wyłącznie ze swoją własną masą ciała), czy stepper. Głównie jednak takie siłownie składają się maksymalnie z 6-7 urządzeń i zajmują małą przestrzeń.
Takie miejsca do ćwiczeń są ciekawą alternatywą dla korzystania z siłowni mieszczących się w budynkach. Oprócz, niezwykle ważnego czynnika przebywania na świeżym powietrzu w trakcie ćwiczeń możemy również rozwijać nasze więzi społeczne, a dzięki zróżnicowaniu wiekowym osób korzystających z takich siłowni dochodzi do ciekawego zróżnicowania kulturalnego, w którym każdy od każdego może się uczyć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania siłowni zewnętrznych, zobacz: “otwarte strefy aktywności wykonanie”.