Osoby niedowidzące mogą potrzebować pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W zależności od tego, w jak wielkim stopniu mają one problem ze wzrokiem, pomoc ta obejmować może różne aspekty. Jednaki nie oznacza to, że takie osoby muszą być całkowicie zależne od innych. Istnieje bowiem wiele pomocy, które mogą ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Jakich narzędzi można użyć, by taka osoba stała się bardziej samodzielna?

Powiększalniki przenośne

Powiększalniki przenośne to małe, podręczne urządzenia, które powiększają tekst i obrazy. Posiadają one źródło światła (takie jak żarówka lub dioda LED), szkło powiększające oraz regulowaną lupę. Lupa ma soczewki z każdej strony, więc można je regulować, aby zapewnić najlepszy widok tego, co chce się przeczytać. Dzięki urządzeniom takim jak powiększalniki przenośne osoba słabowidząca będzie mieć możliwość odczytywania także tych tekstów i dokumentów, które zapisane są bardzo małą czcionką.

Zegarki brajlowskie

Jest to kolejne urządzenie stworzone z myślą o osobach z problemami z wzrokiem. Konstrukcja zegarka brajlowskiego jest zazwyczaj podobna do zwykłego zegarka na rękę, ale z dodatkowymi funkcjami, które pozwalają użytkownikowi odczytywać czas za pomocą dotyku. Użytkownik czuje położenie wskazówek na palcach i wykorzystuje znajomość alfabetu brajla, aby określić, która jest godzina. Niektóre z nich mają także wbudowaną funkcję odczytywania godziny na głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =