Rozwój osobisty – jak walczyć ze swoimi słabościami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przez całe życie uczysz się czegoś nowego w sposób bardziej lub mniej świadomy. Z dnia na dzień stajesz się mądrzejsza o nowe doświadczenia, dzięki czemu doskonalisz jakość pewnych obszarów swojego życia. Przechodzisz rozwój osobisty – stajesz się świadoma tego, co, dlaczego i z jakim skutkiem dzieje się wokół Ciebie. Rozwijasz swoje talenty i własny potencjał. Rozwój osobisty sprawia też, że dostrzegasz swoje wady, słabości, z którymi chcesz się rozprawić, dążąc do swej doskonałości.  

Jak walczyć ze swoimi słabościami?

Z każdą słabością możesz stoczyć wygraną walkę. Zapewne nie będzie to walka łatwa, ale zakończona sukcesem da Ci wiele satysfakcji i postawi Cię piętro wyżej w procesie rozwoju osobistego. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy kompetentnych osób, które pomogą Ci w tej walce takich jak https://annapawlowska.pl. Możesz również spróbować samodzielnie rozprawić się ze swoimi wadami. W jaki sposób? Potrzebny Ci będzie plan działania.

Plan

Na początek konkretnie ustal, co przeszkadza Ci w dalszym rozwoju osobistym. Określ, z czym masz problem. Co powstrzymuje Twój dalszy rozwój osobisty? Skup się na jednym problemie, łatwiej Ci będzie wtedy zaplanować swoje dalsze postępowanie. Kiedy już się go pozbędziesz, będziesz mogła pracować nad swoimi kolejnymi bolączkami.

1.Wiedząc, co jest Twoją słabością, postaw sobie ambitny cel, czyli cel, który ostatecznie chcesz osiągnąć, np.: Co chcesz zmienić? Czego chcesz się pozbyć?

2.Teraz określ przeszkody stojące na Twojej drodze do osiągnięcia tego celu: Co konkretnie nie pozwala Ci pozbyć się tej słabości?

3.Po tym opisz sytuacje, które zbliżą Cię do zdobycia celu.

4.Na koniec ustal konkretne działania– listę realnych czynności, które podejmiesz, aby osiągnąć cel. Co zrobisz, aby osiągnąć cel? Czy dasz radę zrobić to samodzielnie, czy ktoś powinien Ci pomóc? Kiedy to zrobisz?

Przykład

1.Załóżmy, że Twoją słabością jest podjadanie słodyczy. W związku z tym Twoim ambitnym celem będzie skończenie z podjadaniem słodyczy, zdobycie kontroli nad apetytem na słodycze.

2.Co stoi Ci na przeszkodzie do osiągnięcia tego celu? Może to, że w Twoim domu są dostępne słodycze(masz je pod ręką)? Może to, że robiąc zakupy nie możesz oprzeć się kupieniu przy okazji czegoś słodkiego?

3.Jakie sytuacje zbliżą Cię do osiągnięcia zamierzonego celu? Może będzie to: brak słodyczy w domu i nie kupowanie ich w sklepie?

4.Jakie konkretne działania jesteś w stanie podjąć, aby ostatecznie osiągnąć swój upragniony cel: skończyć z podjadaniem słodyczy? Po pierwsze – pozbędziesz się wszystkich słodyczy z domu. Po drugie – będziesz chodziła na zakupy z listą potrzebnych Ci rzeczy, by skupić się na nich i będziesz omijała stoiska ze słodyczami.

Na tej zasadzie możesz stworzyć sobie plan walki z każdą słabością. Przeszkód do osiągnięcia celu możesz oczywiście znaleźć więcej. Zasada jest taka, że do każdej przeszkody opisujesz sytuację, która ma Cię zbliżyć do realizacji celu. Na koniec do każdej takiej sytuacji ustalasz konkretne działanie, które powinnaś podjąć, aby osiągnąć ostateczny cel. Jeśli ustalisz sobie plan działania i będziesz sumiennie go realizować, wygrasz walkę ze swoimi słabościami. Przejdziesz w ten sposób kolejny krok naprzód w rozwoju osobistym. Warto podjąć walkę o Twoje szczęście i Twoją doskonałość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Obróbka metali – dlaczego warto wykonywać cięcie laserowe?
Obróbka metali – dlaczego warto wykonywać cięcie laserowe?
Obrabianie metali to prawdziwa sztuka. Już w średniowieczu szczególnym poważaniem cieszyli się rzemieślnicy trudniący się kowalstwem i snycerką. I dzisiaj […]
Czego się używa powszechnie do przedłużenia żywotności urządzeń przemysłowych?
Czego się używa powszechnie do przedłużenia żywotności urządzeń przemysłowych?
Maszyny przemysłowe, choć niezwykle zaawansowane i wytrzymałe, nie mogą wiecznie pozostawać w dobrym stanie technicznym. Ich żywotność jest ograniczona i […]
Narzędzia fryzjerskie – atrybut każdego stylisty
Narzędzia fryzjerskie – atrybut każdego stylisty
Osoby zajmujące się profesjonalnie strzyżeniem i stylizacją włosów muszą koniecznie dysponować odpowiednimi narzędziami. Pozwalają one bowiem na efektywną pracę, co […]
Ostatnie wpisy
Polecamy