Zanim pod dowolną konstrukcję budowlaną zostaną położone fundamenty, niezbędne jest zawsze dokładne sprawdzenie, a także odpowiednie zabezpieczenie gruntu. Kluczowe działanie wykonywane w tym zakresie to zwłaszcza odwodnienie wykopu – wgłębne bądź powierzchniowe. Robi się to głównie w celu obniżenia poziomu wody gruntowej, tak aby w przyszłości nie zagrażała stabilności całego obiektu. Przed przystąpieniem do prac niezbędne jest oczywiście opracowanie kompleksowego projektu odwodnienia.
Przy odwadnianiu wykopów budowlanych najważniejszy jest wybór optymalnej metody, która musi być idealnie dostosowana do jakości podłoża (np. stopnia jego zanieczyszczeń) oraz wysokości wód gruntowych. Stosunkowo często wykonuje się odwadnianie powierzchniowe, polegające przeważnie na wykopaniu rowów do głębokości nieco niższej aniżeli sam wykop. Znacznie bardziej zaawansowana jest natomiast technika wgłębna, opierająca się na wykorzystaniu specjalnych igłofiltrów, ewentualnie studni. Igłofiltry to nic innego jak rura perforowana o ograniczonej średnicy, owinięta dodatkowo siatką. Wciska się ją w grunt, aby zasysała wodę przez kolektor połączony z pompą podciśnieniową.
Z kolei zadaniem studni jest zbieranie wody spływającej dzięki sztucznie stworzonemu lejowi depresji. Przed odwadnianiem należy zawsze opracować konkretny projekt obejmujący szereg użytecznych wskazówek i szczegółowe plany. Warunkiem jest w tym przypadku wykonanie dokładnych analiz, badań i wyliczeń o charakterze hydrogeologicznym, które pozwalają określić przepływ wód gruntowych i ustalić prognozy wpływu odwodnienia na okoliczne działki.