Czym ocieplić nowowybudowany dom?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja cieplna domu jest niezwykle istotna i warto jej poświęcić bardzo dużo uwagi już na etapie projektowania domu lub w najgorszym etapie – w czasie termomodernizacji. W budownictwie znajdziemy minimum kilka rodzajów materiałów termoizolacyjnych – wszystkie mają różne właściwości i spełnią swoje zadanie jedynie w konkretnych warunkach. Zawsze warto przybliżyć sobie całą wiedzę na temat izolacji cieplnej domu i wybrać taki materiał, który sprawdzi się najlepiej w konkretnie naszym przypadku. Co ważne, coraz popularniejsze stają się ocieplenia pianką, które warto poznać zawczasu.

Najpopularniejszy jest styropian, ale czy najlepszy?

Styropian to najczęściej używany materiał termoizolacyjny, gdyż cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i stosunkowo wysokim stopniem trwałości. Fachowo jest to polistyren ekspandowany, opisywany także skrótem EPS, który powstaje wskutek spienienia (napowietrzenia) granulek polistyrenu oraz późniejsze klejenie. Zazwyczaj występuje w formie płyt o różnych rozmiarach, dzięki czemu jest łatwy i szybki w aplikacji. Polistyren ekspandowany jest odporny na działanie wilgoci i proces gnilny, zaś słabo znosi kontakt z wysokimi temperaturami, jest także łatwopalny i nie należy go łączyć z niektórymi farbami lub klejami.

Drugą formą styropianu jest polistyren ekstrudowany (XPS), który wykazuje się znacznie wyższym poziomem twardości niż polistyren EPS. Jest trwały i perfekcyjnie wytrzymały na wilgoć oraz bezpośrednie działanie wody, dlatego świetnie się sprawdza na głębokości do kilkunastu metrów poniżej gruntu. Jest znacznie jednak znacznie droższy niż styropian EPS, przez co rzadko się go stosuje na ocieplenie domu.

Wełna mineralna – droższa i rzadziej stosowana

Wełny mineralne występują w dwóch wariantach, mianowicie tradycyjne wełna mineralna skalna oraz wełna szklana. Obie formy mają kilka cech wspólnych, które warto poznać jeszcze przed zastosowaniem. Wełny są sprężyste, dzięki czemu znakomicie wypełniają szczeliny i załamania, co więcej – są także w pełni niepalne, co sprawia, że skutecznie chronią przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Warto jednak wiedzieć, że wełny tracą całkowicie swoje właściwości termoizolacyjne po wchłonięciu wilgoci – stają się wówczas zupełnie bezużyteczne. Podobnie jak styropian, wełna również występuje w formie płyt, lecz sprężystych i plastycznych.

A co z ocieplaniem poddasza?

Poddaszem nazywamy kondygnację znajdującą się tuż pod pokryciem dachowym. Jest to zawsze najwyższa przestrzeń życiowa w budynku. Dla wielu osób poddasze może być magazynem lub przechowywalnią, zaś dla innych – powierzchnią użytkową, w której można stworzyć bardzo ciekawe aranżacje. Poza wymienionymi powyżej materiałami termoizolacyjnymi, coraz bardziej rozpowszechnione jest ocieplenie poddasza pianką.

Izolacja poddasza pianką ma wiele zalet, które znacznie wyróżniają ten sposób termoizolacji na tle innych. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, zwana także pianką PUR, występuje w formie płynu, którego cząsteczki po aplikacji pistoletem rozszerzają się około 100 – 150 razy, dając w efekcie bardzo szczelne i trwałe pokrycie wszelkich powierzchni. Aplikacja nie zajmuje zbyt wiele czasu wykwalifikowanym fachowcom, wyróżnia się także precyzyjnością oraz solidnością. Co więcej, pianka PUR jest także bardzo lekka, dzięki czemu nie nadwyręża konstrukcji nośnej dachu.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać odpowiednią biżuterię do stylizacji?
Jak dobrać odpowiednią biżuterię do stylizacji?
Odpowiednia biżuteria potrafi odmienić korzystnie całą stylizację. Jest także świetnym elementem wyrażania siebie, z czego skrzętnie korzysta wiele kobiet. Nic […]
Biżuteria damska w wielu odsłonach
Biżuteria damska w wielu odsłonach
O tym, że kobiety kochają dodatki biżuteryjne nie trzeba nikogo przekonywać. Wśród najczęściej wybieranych wyróżnić można wszelkiego rodzaju kolczyki złote […]
Profile stalowe – jakie mają zalety?
Profile stalowe – jakie mają zalety?
Profile stalowe to pojęcie powszechnie używane w branży budowlanej. Są one stosowane w budynkach i innych konstrukcjach, aby nadać im […]
Ostatnie wpisy
Polecamy