Hydroizolacja, nazywana inaczej izolacją przeciwwodną, polega przede wszystkim na właściwym zabezpieczeniu budynku i jego poszczególnych elementów przed działaniem szkodliwych czynników w postaci wilgoci i innych substancji pochodzących z gleby. Hydroizolacja wykonana zgodnie z zasadami zapewni trwałość całej konstrukcji obiektu (ścianom, fundamentom i podłogom), a także pomoże skutecznie uporać się z problemem zawilgocenia, który często skutkuje pojawieniem się we wnętrzach grzybów i pleśni.
Typowo wykonana hydroizolacja ochroni dany obiekt przed skutkami działania wody, która wywiera ogromne ciśnienie hydrostatyczne na wszystkie elementy znajdujące się poniżej poziomu tzw. wody gruntowej. To podstawowy rodzaj tego zabiegu, opierający się na osuszaniu. Jeśli chodzi o osuszanie budynków Opole jest miastem, w którym funkcjonuje kilka firm zajmujących się tym profesjonalnie.
Drugim często zamawianym przez klientów rodzajem hydroizolacji jest izolacja przeciwwilgociowa, polegająca na zastosowaniu technik, które nie wywierają ciśnienia na poszczególne elementy konstrukcji (tzw. iniekcja krystaliczna).
Trzecim popularnym rodzajem jest paroizolacja, stosowana głównie w pomieszczeniach zamkniętych – łazienkach, kuchniach, saunach czy ogromnych halach produkcyjnych. W zależności od miejsca wykonania wspomnianych zabiegów wykorzystuje się takie materiały, jak: folie płaskie, tłoczone i kubełkowe (ściany fundamentowe), masy bitumiczne, emulsje, masy i lepiki asfaltowe (fundamenty, ściany piwniczne, balkony oraz tarasy), a także papy (izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentowych i podłóg). Na http://kaiser-one.pl/hydroizolacja-podkarpackie/ można znaleźć więcej szczegółowych informacji.