Jakie są elementy klimatyzatora i jak działają, aby schłodzić powietrze?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzator to urządzenie, które schładza powietrze wewnątrz pomieszczenia. Składa się z czterech głównych elementów: sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza i parownika.

Sprężarka

Sprężarka to pompa, która tłoczy czynnik chłodniczy do wysokiego ciśnienia w celu przeniesienia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Znajduje się ona wewnątrz jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Jest to duża, wytrzymała pompa, która wykorzystuje silnik elektryczny do sprężania gazu chłodniczego. Sprężarka usuwa również ciepło z wnętrza domu i przekazuje je na zewnątrz poprzez wężownice skraplacza. W przypadku, gdy zabraknie czynnika chłodniczego, warto zaopatrzyć się w zestaw do napełnienia klimatyzacji, aby uzupełnić braki.

Zawór rozprężny

Zawór rozprężny kontroluje ilość przepływającego przez niego czynnika chłodniczego poprzez zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia ciekłego czynnika chłodniczego. Pozwala to na jego rozszerzanie lub kurczenie się w razie potrzeby. Zawór rozprężny znajduje się po stronie tłocznej sprężarki (na dole po prawej stronie).

Skraplacz

Skraplacz jest miejscem, w którym odbywa się większość wymiany ciepła w systemie klimatyzacji. Składa się on głównie z rurek, przez które przepływa czynnik chłodniczy schładzający się ze stanu gazowego z powrotem do postaci ciekłej po pochłonięciu ciepła z wnętrza domu podczas pracy. Czynnik chłodniczy ulega gwałtownemu schłodzeniu podczas przepływu przez rury ze względu na wysokie ciśnienie i temperaturę. Powietrze z zewnątrz również odgrywa rolę w schładzaniu tego gorącego płynu gazowego, owiewając jego powierzchnię podczas gdy działa skraplacz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czym wiąże się budowa basenu zewnętrznego?
Z czym wiąże się budowa basenu zewnętrznego?
Chcąc stworzyć basen w ogrodzie, by móc w nim ciekawie spędzać wolny czas, musimy przygotować na to miejsce i pewne […]
Jakie znaczenie mają obudowy w sprzęcie elektronicznym?
Jakie znaczenie mają obudowy w sprzęcie elektronicznym?
Niezbędnym elementem każdego sprzętu elektronicznego jest obudowa. Pełni ona kilka niezwykle istotnych funkcji. Przede wszystkim chroni wrażliwy układ przed niekorzystnym […]
Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy naprawdę warto?
Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy naprawdę warto?
Prawidłowy i wszechstronny rozwój dzieci jest priorytetem dla wielu rodziców. Wspieranie najmłodszych w ich rozwoju i edukacji odbywać się może […]
Ostatnie wpisy
Polecamy