Metal wykorzystuje się w bardzo wielu dziedzinach. Uchodzi on za materiał trwały, wykorzystywany do tworzenia solidnych produktów. Z tego względu przy jego obróbce korzysta się z różnych metod. Potrzebne są też odpowiednie narzędzia. 

Dopasowanie do określonych czynności

To czym będziemy obrabiać metal zależy w dużej mierze od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, a więc czy zależy nam na zmianie jego kształtu, przebiciu się przez niego czy też przycięciu. Wśród najprostszych narzędzi ręcznych można wymienić piłę do metalu, specjalne nożyce (głównie do blach) czy pilniki. Jeśli zabieramy się jednak za cięcie metalowych powierzchni to można tego dokonać także laserem.

Większość narzędzi wykorzystuje się przy określonych maszynach, ponieważ surowiec ten najczęściej obrabiany jest w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Do wiercenia wykorzystuje się wzmocnione wiertła do metalu, a do toczenia noży tokarskich. Do kształtowania powierzchni przyda się natomiast z frezarka. Z myślą o obróbce wykończeniowej, a więc szlifowaniu, stosuje się narzędzia skrawające takie jak ściernice czy tarcze.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą Valor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =