Stal to stop żelaza z węglem, choć zawiera także inne składniki dla ulepszenia niektórych cech. Ze względów praktycznych można podzielić ją na bardzo wiele kategorii. Jest wytrzymała na rozciąganie i ściskanie, ale przy tym podatna na obróbkę plastyczną i cieplną. Ma wysoką temperaturę topnienia. Właśnie dzięki szerokiemu wachlarzowi właściwości, stal znalazła zastosowanie w różnych przemysłach. Liczne państwa produkują stal na światową skalę, a przodującymi są Chiny, Japonia oraz USA.

Zastosowanie stali

Do przodujących dziedzin, w jakich możemy wymienić udział stali, są konstrukcje budowlane. Ale stal używana jest również w produkcji samochodów, okrętów, czy rakiet kosmicznych. Dla przykładu można ją użyć w produkcji:

– części maszyn

– pokryć dachów

– infrastruktury sieciowej, trakcyjnej, kolejowej

– karoserii do samochodów

– wyrobów stalowych, takich jak: blachy, profile stalowe, pręty, taśmy, śruby, gwoździe, kable, druty

Tworzywo nowoczesnego świata

Stal jest niezwykle ważnym materiałem na całym świecie. Była używana od wieków i będzie produkowana dalej. Warto tu wspomnieć polską kuźnię, gdzie na rynku istnieje wiele dobrych firm oferujących różne wyroby i specjalności, takie jak produkcja odkuwek. Współcześnie do takich wyrobów stosuje się nowoczesne prasy kuźnicze, młoty powietrzne, kuźniarki. Stal od „pobytu” w magazynie do ostatecznej kontroli wizualnej i ostatecznej przechodzi wiele procesów, od nagrzewania, okrawania, śrutowania, aż do operacji wykańczających, gdzie odkuwki są szlifowane, doginane oraz znaczone. Można dowiedzieć się o tym więcej na http://www.pro-mar.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + piętnaście =