Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego obuwia sportowego wcale nie jest sprawą łatwą. Nie jest to też kwestia obojętna dla naszego zdrowia. Od doboru odpowiednich butów zależy bowiem wiele istotnych w trakcie uprawiania sportu czynników, by wymienić chociażby ryzyko różnego rodzaju kontuzji oraz urazów. Jak więc wybrać dobre buty sportowe i czym kierować się wyborze? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak wybrać dobre obuwie sportowe?

Pierwsza rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych to ich marka. Czasami mówi się co prawda, że marka to de facto nic więcej, niż „etykietka”. W przypadku butów sportowych takie podejście nie jest jednak uzasadnione. Dlaczego? Największe marki zajmujące się produkcją butów sportowych, takie jak na przykład Salomon czy Adidas posiadają własne, wysoko zaawansowane centra badawcze. W tego rodzaju ośrodkach zatrudnieni przez daną markę naukowcy pracują nad tworzeniem oraz praktycznym wykorzystywaniem coraz to nowych, bardziej funkcjonalnych rozwiązań. To właśnie między innymi dzięki temu na przykład buty Adidas brushwood zdecydowanie górują nad konkurencyjnymi produktami pod względem swojej jakości, co jest doceniane również przez profesjonalnych sportowców.

Oprócz parametrów ogólnych, takich jak na przykład marka, powinniśmy zwrócić uwagę również na parametry indywidualne, dzięki którym będziemy w stanie możliwie jak najlepiej dostosować wybór obuwia sportowego do naszych indywidualnych warunków a także do specyfiki uprawianej przez nas dyscypliny. Mówiąc inaczej, wybór konkretnego modelu jeżeli chodzi o na przykład buty męskie Salomon powinien być uzależniony od tego, czy naszą dyscypliną jest bieganie czy raczej piłka nożna, czy uprawiamy sport przeważnie na twardej czy na miękkiej nawierzchni itd. Oczywiście, należy brać pod uwagę również nasze specyficzne uwarunkowania: jeżeli więc na przykład mamy tendencje do problemów ze stawami, najlepiej wybrać model gwarantujący jak najlepszą ich stabilizację oraz amortyzację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 18 =