Fumigacja palet, która polega na podgrzewaniu ich przez dłuższy czas w temperaturze 56 stopni Celsjusza, nie jest wymagana w przypadku transportu wewnątrzunijnego. Sytuacja jednakże całkowicie się zmienia, jeżeli chcemy przetransportować ładunek do państwa, które znajduje się poza granicami Unii Europejskiej, a przyjęło standardy ISPM 15. Również towary, które przyjeżdżają do Unii z tych państw powinny posiadać stosowną certyfikację.

Chodzi o groźne bakterie

Norma IPPC ISPM 15:2009, którą musi spełniać drewno fitosanitarne ma sprawiać, żeby do krajów, które ją przyjęły nie trafiły na paletach groźne dla ekosystemów przetrwalniki bakterii. O ile takie zagrożenie nie występuje na zbliżonych do siebie pod względem fauny i flory obszarach, o tyle już w przypadku transportu międzykontynentalnego jest całkiem spore oraz realne.

Normy, które dopuszczają do użycia w paletach przyjeżdżających z odległych krajów jedynie drewno fitosanitarne, obejmują wiele krajów na całym świecie. Jest wśród nich nie tylko UE, ale także Turcja i Szwajcaria, a także tak odległe państwa jak Indie, Nowa Zelandia, RPA albo USA. Dlatego fitopalety posiadają jednolite oznaczenie w postacią kłosa pszenicy, które identyfikuje je jako zgodne z przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =