Polska to kraj, który cierpi na deficyt słodkiej wody. Z tego powodu w najbliższych latach jej ceny będą mocno rosły. Wzrost cen odczują przede wszystkim gospodarstwa domowe, które będą zmuszone płacić wyższe rachunki lokalnym firmom wodociągowym. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na to, by płacić mniej za wodę, bez konieczności ograniczania ilości zużywanego surowca. Wystarczy w odpowiedni sposób wykorzystać deszczówkę. Sposobów na jej zagospodarowanie jest kilka. Najprostszym jest montaż naziemnego zbiornika i podłączenie go do odpływu rynny. Deszcz spływający po dachu trafia do rynien, a następnie wypełnia zbiornik. Nagromadzoną tam wodę można z powodzeniem wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Najprostsze zbiorniki naziemne na wodę deszczową można kupić już za kilkaset zł. Cena w tym wypadku uzależniona będzie od wielkości i wyglądu pojemnika. Decydując się na duże zbiorniki lub takie, które mają dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów.
Osoby, które zamierzają jeszcze lepiej wykorzystać deszczówkę, powinny pomyśleć o założeniu specjalistycznej instalacji. Instalacja ta składa się z kilku elementów, takich jak zbiornik na wodę z odpadów wkopywany w ziemię, zestaw filtrów wyłapujących nieczystości, pompa oraz przewody zewnętrzne i wewnętrzne. Montaż takiej instalacji pozwala wykorzystać deszczówkę nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do spłukiwania toalet czy prania. Dzięki zastosowaniu filtrów woda deszczowa zostaje oczyszczona nawet w 95 procentach i może być z powodzeniem stosowana do celów sanitarnych. Co więcej, woda deszczowa to woda miękka, która nie powoduje osadzania się kamienia na muszli klozetowej czy wrażliwych elementach pralki. Mniej kamienia wpływa na dłuższą żywotność sprzętów.
Wydaje się, że niedobór wody oraz jej rosnące ceny spowodują, że montaż tego typu instalacji stanie się w Polsce coraz bardziej powszechny. Upowszechnienie się takich systemów będzie korzystne nie tylko dla portfeli Polaków, ale również dla środowiska naturalnego.