Osoby zajmujące się na co dzień zawodowo lub amatorsko szyciem ubrań powinny koniecznie zaopatrzyć się w owerlok. Jest to nowoczesne urządzenie służące przede wszystkim do wykonywania solidnych szwów na krawędziach tkanin, zwanych potocznie obrzucającymi. Stanowią one wyjątkowo skuteczną ochronę przed niepożądanym strzępieniem się materiału. Wiele funkcjonalnych maszyn typu owerlok można znaleźć na https://szyj.pl/owerloki/.

Sprzęt o różnorakim zastosowaniu

Owerlok okazuje się niezbędny w procesie estetycznego zabezpieczania brzegów materiału przed pruciem (sukienki, spodnie, bluzki, kurtki, t-shirty itp.). To konieczne zwłaszcza w przypadku tkanin ponadprzeciętnie delikatnych lub nadmiernie rozciągliwych, takich jak choćby wełna, satyna, jedwab, dzianina dresowa, kaszmir czy tiul. Uzyskany za pomocą omawianej maszyny ścieg jest zazwyczaj perfekcyjnie równy przy samej krawędzi, a dodatkowo charakteryzuje się sporą wytrzymałością.

Do funkcji standardowego owerloka zalicza się:

– efektywne łączenie ze sobą poszczególnych elementów odzieży

– obcinanie krawędzi 

– niwelowanie marszczenia tkaniny bezpośrednio w tracie szycia (tzw. regulacja dyferencjału)

– obszywanie krawędzi na kołnierzach, mankietach oraz nogawkach

– wykonywanie ściegów typowo ozdobnych (szczególnie w bieliźnie)

– wszywanie gumek, taśm czy sznurków

Dodajmy, że owerlok w przeciwieństwie do klasycznej maszyny do szycia wykorzystuje co najmniej trzy nitki, a nierzadko nawet cztery lub pięć. Dzięki temu uzyskany szew odznacza się ponadprzeciętną trwałością i atrakcyjnym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 3 =