Wrastające paznokcie to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość polegająca na wrastaniu płytek w skórę. Dotyka ona najczęściej paznokci u stóp, a zwłaszcza dużego palca. Po jakimś czasie pojawia się spory ból, który znacznie utrudnia bądź niemal całkowicie uniemożliwia swobodne chodzenie (towarzyszy mu niekiedy silny stan zapalny i wyraźnie widoczny ropień). W celu wyeliminowania tego poważnego problemu warto poddać się jednemu z kilku skutecznych zabiegów, takich jak choćby tamponada czy korekta laserowa. Wykonywane są w tym profesjonalnym, szczecińskim salonie medycyny estetycznej: https://laser-studio.pl.
Kluczowe przyczyny wrastających paznokci to głębokie skaleczenie podczas wycinania skórek albo uraz wywołany przez noszenie zbyt ciasnego obuwia (np. szpilek na obcasie). Nieco rzadziej omawiana dolegliwość wynika z grzybicy, genetycznych predyspozycji do wrastania, halluksów, dużej deformacji stóp, nadmiernie długich palców, zaawansowanych wad postawy, płaskostopia czy niewłaściwej motoryki chodu. W każdym z tych przypadków zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza podiatry w celu wybrania i zastosowania optymalnej metody leczenia.
Najbardziej popularną jest wspomniana już tamponada. Opiera się ona na umieszczeniu w wale paznokciowym specjalnego materiału opatrunkowego o dużej miękkości (gaza, wałeczek z waty itp.), koniecznie nasączonego w preparacie odkażającym. Dzięki temu dochodzi do znacznego poszerzenia przestrzeni pomiędzy paznokciem a wałem, co ogranicza ból oraz pozwala skutecznie odseparować twardą płytkę od miękkiej tkanki skórnej. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie opatrunku. Drugi wartościowy zabieg to nałożenie na wrastający paznokieć stalowej lub plastikowo-metalowej klamry ortonyksyjnej, która ma na celu przywrócenie właściwego kształtu i kierunku rośnięcia płytki. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o możliwości częściowego usunięcia paznokcia przy miejscowym znieczuleniu, a także o leczeniu laserowym w warunkach laboratoryjnych.