Znaki, sygnalizatory, drogowskazy i tablice informacyjne. Miejsca przestrzeń wypełniona jest oznaczeniami ulicznymi, które mają porządkować ruch, poprawić bezpieczeństwo i pomóc w nawigacji. Choć czasem kierowcom trudno odnaleźć się w gąszczu znaków i napisów, to tego rodzaju infrastruktura jest nam po prostu niezbędna.

Dla kierowców i mieszkańców

Najczęściej spotykane oznaczenie uliczne w mieście to znaki drogowe różnego typu. Z przykładami można zapoznać się na https://www.matech.com.pl/pl/oznakowanie-pionowe-i-poziome/znaki-drogowe. Ograniczenia prędkości, oznaczenia przejść dla pieszych i tablice informujące o strefach zamieszkania mają służyć przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa mieszkańców i trudno dyskutować o zasadności ich instalowania.

Ważną funkcję pełnią też tablice informacyjne z nazwami ulic oraz drogowskazy ułatwiające odnalezienie drogi do parkingów, zabytków czy miejskich obiektów. Równie ważne są oznaczenia porządkujące miejską przestrzeń. Chodzi zwłaszcza o znaki oznaczające miejsca parkingowe lub zakazujące postoju samochodów.

Nie tylko znaki

Porządku i bezpieczeństwa na chodnikach, placach i ulicach pilnują też różnego rodzaju słupki ostrzegawcze. Dzięki odblaskowym oznaczeniom są dobrze widoczne. Część z nich zainstalowana jest na stałe i blokuje wjazd samochodów w miejsca przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Często spotykamy też słupki przestawne. Używane są przez drogowców, miejskie ekipy sprzątające lub administratorów posesji. Pozwalają w szybki i łatwy sposób wyznaczyć tymczasową strefę wyłączoną z ruchu samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 9 =