Jakie klasy mają śruby?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Śrubki są powszechnie używane w wielu dziedzinach życia. Trudno obecnie wyobrazić sobie konstrukcję, która by ich nie posiadała. Istnieje ogromna zróżnicowanie, jeżeli chodzi o dostępne rodzaje śrubek. Różnią się one między sobą rozmiarami oraz kształtem łba. Wybranie właściwej śruby stanowi połowę sukcesu. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto bliżej zapoznać się z dostępnymi informacjami na ich temat. Najważniejsze jest pogłębienie swojej wiedzy z zakresu różnic pomiędzy poszczególnymi śrubkami oraz to kiedy należy je używać. Ważne jest również poznanie istniejących klas oraz norm związanych z tym produktem. W ten sposób będziemy mogli podjąć poprawną decyzję.

W jaki sposób wytwarzane są śruby?

Gruby pręt lub ewentualnie drut umieszcza się wewnątrz pieca. Pod wpływem ciepła materiał zostaje zmiękczony. Dzięki temu możliwa jest jego dalsza obróbka. Ponieważ korozja stanowi istotny problem dla stalowych przedmiotów, całość śruby pokrywana jest za pomocą kwasu siarkowego. Po jego spłukaniu nakładana jest warstwa fosforanu cynku. Po właściwym przygotowaniu pręta przechodzimy do formowania ostatecznego kształtu śrubki. Tu z pomocą przychodzą nam urządzenia zwane tłoczkami, które dostępne są w różnych rodzajach.

Gdy pręt zostanie dokładnie wyprostowany, przechodzimy do jego pocięcia na mniejsze kawałki. Po ukształtowaniu główki przychodzi czas na obrobienie trzonu. W rezultacie na całej jego długości powstaje gwint. W zależności od wybranych tłoczków otrzymamy inny produkt końcowy. Przykładowo śruba amuplowa posiada łeb z sześciokątnym otworem. Zwana również jako śrubka imbusowa, gdyż najczęściej wkręca się ją właśnie za pomocą takiego klucza.

Do czego służą klasy śrubek?

Duże znaczenie w przypadku jakości śrubek ma to, z jakiej stali zostały one wykonane. Z tego powodu będą się między sobą różnić wytrzymałością na rozciąganie. Klasa służy właśnie do oznaczenia, jak wytrzymały jest dany produkt. Takie oznaczania mają te odstępne na https://www.kristal.net.pl.  Zgodnie z obowiązującymi normami możemy wyróżnić 10 podstawowych klas. Ponieważ śruby są często używane w dużych konstrukcjach metalowych, niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie wszystkich elementów mocujących. Klasa jest oznaczana za pomocą dwóch cyfr oddzielonych od siebie kropką.

Pierwsza z nich symbolizuje granicę wytrzymałości na rozciąganie, podczas gdy druga dotyczyć wartości granicy plastyczności materiału. Im wyższe cyfry, tym większa jest odporność. Aby wiedzieć, która klasa będzie najlepszym wyborem, musimy być świadomi, jakiemu naprężeniu będzie poddawana nasza śrubka po jej wkręceniu. Jednakże bardziej praktyczne będzie zweryfikowanie jaki ciężar będzie ona musiała udźwignąć.

Mniej wytrzymałe śruby wykonane są ze stali z niską lub średnią zawartością węgla. W przypadku klas takich jak 8.8 lub 10.9 w stali obecny jest dodatek stopowy taki jak bor, lub mangan. Aby osiągnąć najbardziej wytrzymałe śrubki, czyli te należące do klasy 12.9, niezbędna jest obecność chromu, niklu lub podobnych składników.

Normy dotyczące złączy śrubowych

Z uwagi na dużą różnorodność, jeżeli chodzi o śrubki znajdujące się na rynku, łatwo o występowanie problemów z ich identyfikacją. W tym celu istnieją liczne normy prawne, które mają za zadanie regulowanie rozmiarów tworzonych śrub, aby były one takie same niezależnie od miejsca ich produkcji. W Polsce możemy spotkać się z trzema oznaczeniami. Międzynarodowa Organizacja Normalizacji odpowiada za tworzenie standardów ISO, które są używane na całym świecie. Krajowe instytucje wydają tak zwane Polskie Normy, czyli PN, których zasięg ograniczony jest do terytorium naszego państwa.

Możemy również spotkać się z normami DIN. Nazwa ta jest skrótem od Deutsches Instytut fur Normung. Po polsku oznacza to Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który również zajmuje się ustalaniem standardów w różnych gałęziach przemysłu. Powszechność występowania tych norm wynika z faktu, że są o wiele starsze od pozostałych dwóch odpowiedników. Niemiecka instytucja zaczęła funkcjonować już w 1917 roku, czyli aż 30 lat przed powstaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy drewniane meble są modne?
Czy drewniane meble są modne?
Osoby postawione w sytuacji urządzania własnego gniazdka, zadają sobie wiele pytań dotyczących najmodniejszych dodatków i mebli. Świeżo upieczeni właściciele muszą […]
Unikalne konstrukcje, które urozmaicą przestrzeń wokół domu
Unikalne konstrukcje, które urozmaicą przestrzeń wokół domu
Wiosna to idealna pora, aby pomyśleć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni wokół własnego domu. Warto w szczególności postawić na działce kilka […]
Catering dietetyczny – jedz i chudnij
Catering dietetyczny – jedz i chudnij
Zbliża się koniec 2020 roku i początek roku 2021. Jak zawsze zaczniemy snuć postanowienia noworoczne. Wśród najpopularniejszych z nich jest […]
Ostatnie wpisy
Polecamy