Wielu rodziców chce uniknąć szybkiego dawania dzieciom urządzeń elektronicznych, żeby zapewnić im rozrywkę. Naukowo udowodniono, że wczesny kontakt ze smartfonem, komputerem i konsolą mają negatywny wpływ na rozwój najmłodszych. Ciekawą propozycją na rynku, która pojawiła się wraz z odrodzeniem popularności Kostki Rubika, są zabawki i gry logiczne. Czy mogą one zająć dziecko na dłużej?
Poza typowymi, ponadczasowymi samochodzikami i lalkami, przebojem wdzierają się na sklepowe półki rzeczy łączące przyjemne z pożytecznym. We wstępie wspomniana została pewna logiczna łamigłówka, która utrzymuje się na rynku nieprzerwanie od prawie pół wieku. Dzisiaj mamy do czynienia z jej kolejnymi iteracjami. Poza klasyczną kostką 3 × 3 można zdecydować się na takie w kształcie trójkąta, a nawet dinozaura lub jabłka. Przykładową ofertę przygotował sklep: https://speedcube.pl/358-gry-i-ukladanki. Co najważniejsze, samodzielne jej ułożenie da dziecku dużo satysfakcji, a kolejne próby zachęcą do zrobienia tego szybciej lub innym sposobem. Nauczy to pociechę samodzielnego myślenia i podstaw algorytmiki, gdyż to właśnie schemat działań w zależności od ułożenia klocków sprawia, że trafiają na swoje miejsce.
Na inne umiejętności kładą nacisk puzzle logiczne. Często chodzi o rozplątanie złączonych ze sobą pozawijanych metalowych drutów. Tutaj poza pomysłem, liczą się też sprawność manualna i precyzja. Absolutna nowość to labirynty, gdzie poruszając kostką, trzeba doprowadzić znajdującą się w niej metalową kulkę do mety.