Na kabinie prysznicowej czy też w czajniku podczas gotowania wody nieraz można zauważyć biały nalot, który ciężko usunąć. To znak, że z kranu płynie twarda woda. Takie sytuacje mogą dotyczyć każdego z nas, gdyż mamy problem z twardością wody w Polsce. Twardość wody dzielimy na dwie kategorie: trwałość węglanową (przemijającą), która pochodzi od wodorowęglanów i węglanów wapnia i magnezu występujących w wodzie. Gdy za twardą wodę odpowiadają występujące w niej chlorki, siarczany i azotyny – mówimy o twardości niewęglanowej (stałej). Twarda woda powoduje nie tylko nieestetyczne zabrudzenia. Może niszczyć sprzęty AGD, zmienia także smak gotowanych potraw, działa drażniąco na skórę, włosy.
Nie jesteśmy bezradni w walce z twardą wodą. Skuteczną metodą jest stosowanie soli do zmiękczania wody. Niwelowanie twardości wody zachodzi dzięki procesowi wymiany jonowej. Twarda woda wpływa do zmiękczacza wody i przepływa przez żywicę jonowymienną. Jest pozbawiana szkodliwych jonów, a ich miejsce zajmują neutralne jony sodu. Taki zmiękczacz wody posiada dodatkowy zbiornik na sól, która przeznaczona jest do regeneracji (żywica jonowymienna się zużywa). Stosując sól do zmiękczania wody niemal od razu możemy zauważyć pozytywne efekty.
Twarda woda, z którą mamy do czynienia w wielu miejscach w Polsce, może wyrządzić wiele szkód dla sprzętu w domu ale także dla zdrowia człowieka. Nie lekceważmy tego problemu. Warto sięgać po sprawdzone i bezpieczne metody walki z nią i cieszyć się miękką wodą.