Nie w każdej inwestycji jest możliwość przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest odprowadzenie ścieków do szamba, czyli szczelnego i bezodpływowego zbiornika, który będzie regularnie oczyszczany przez wóz asenizacyjny.
Przy doborze pojemność szamba należy wyliczyć zużycie ścieków w gospodarstwie, przy czym przyjmuje się, że 95% z nich stanowi woda. Średnio jedna osoba w gospodarstwie domowym zużywa w ciągu dnia od 150 do 200 litrów wody, co daje 0,15 – 0,2 m3 ścieków dziennie. Przy wybieraniu szamba średnio co dwa tygodnie oznacza to, że czteroosobowa rodzina będzie potrzebowała zbiornika o pojemności 10 m3.
Cena zbiornika zależy od pojemności: przykładowo szamba betonowe mazowieckie województwo oferują standardowe zbiorniki od 5 do 12 m3 w systemie jednokomorowym, i od 6 do 20 m3 w systemach dwu i trzykomorowych wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Ceny szamb betonowych rozpoczynają się już od 1500 zł netto i rosną wraz z rozmiarem zbiornika.
Ważnym aspektem przy doborze zbiorników są też minimalne odległości, które należy zachować wyznaczając miejsce pod szambo. Przy zabudowie jednorodzinnej i zbiornikach o pojemności do 10 m3 wynoszą one minimum 5m od okien i drzwi zewnętrznych budynku mieszkalnego oraz 2m od granicy działki. Podlegają one też obowiązkowi zgłoszenia budowy w starostwie.
Przy większych zbiornikach odległości te rosną trzykrotnie i mogą stanowić problem przy planowaniu zagospodarowania terenu. Wymagają one też osobnego pozwolenia na budowę, podczas gdy mniejsze wymagają jedynie zgłoszenia do starostwa.
Przy wyborze zbiornika na szambo np. na http://kamal-bet.pl/betonowe-zbiorniki/na-szambo/ należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem gospodarstwa, które wynika zarówno z liczby domowników, jak i częstotliwości wywozu nieczystości. Producenci jak szamba betonowe mazowieckie mają ofertę o pojemnościach 5, 6, 8, 10 i 12 m3 co pozwala dostosować instalację do realnych potrzeb.