Bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej wymaga odpowiednich jej wyprowadzeń. Funkcję tę pełnią gniazda, do których możemy podłączać różnego rodzaju sprzęt. Ich konstrukcja sprawia, że porażenie prądem, poprzez dotknięcie elementów będących pod napięciem, jest praktycznie niemożliwe. Tyczy się to zarówno zwykłych gniazdek wtyczkowych stosowanych w domu, jak również gniazd siłowych używanych w pomieszczeniach takich jak garaż czy piwnica, oraz w przemyśle. Bezpieczeństwo zapewniają nam też łączniki instalacyjne, o których więcej dowiemy się za chwilę.
By korzystanie z prądu było bezpieczne, gniazda muszą być podłączone zgodnie ze sztuką. Dobra praktyka przewiduje podłączanie przewodu fazowego (L) zawsze do lewego wtyku, natomiast neutralnego (N) z prawej strony. Przewód ochronny (PE) musi zostać podłączony do bolca uziemiającego, jest to absolutna konieczność by można było mówić o bezpieczeństwie. W przypadku braku osobnego przewodu ochronnego, należy wykonać mostek bolca uziemiającego z przewodem neutralnym, pełniącym wtedy również funkcję ochronnego (PEN).
Jeżeli któreś z urządzeń stosowanych w domu będzie mieć zwarcie, w obwodzie popłynie ogromny prąd, mogący chwilowo przekroczyć nawet tysiąc amperów. W takiej sytuacji przed natychmiastowym zniszczeniem instalacji i pożarem chronią nas różnego rodzaju zabezpieczenia. Zdecydowanie najczęściej stosuje się wyłączniki instalacyjne montowane na szynę DIN, potocznie nazywane korkami. Przykłady można obejrzeć na poniższej stronie: https://hazbi.com/pl/c/Klasa-C/2222224. W przypadku zwarcia lub przeciążenia następuje ich natychmiastowe wyłączenie, a łuk elektryczny wywołany prądem zwarciowym zostaje skutecznie zgaszony, powodując całkowite przerwanie dopływu prądu do uszkodzonego obwodu.