Urządzenia pneumatyczne konkurują ze sprzętem elektrycznym, mechanicznym i hydraulicznym. Istnieje szereg przesłanek do wyboru każdej z kategorii, tym niemniej narzędzia i urządzenia pneumatyczne posiadają zalety niespotykane wśród pozostałych.
Czynnik roboczy, jakim jest powietrze, występuje powszechnie, a po sprężeniu może być łatwo przechowywane w zbiornikach i przesyłane za pomocą zwykłych rur lub też magazynowane w zbiorniku zamontowanym bezpośrednio na kompresorze i w ten sposób dostarczane na miejsce pracy. Sprężone powietrze nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, a same narzędzia są dużo lżejsze od np. elektrycznych, mniej podatne na zmienne warunki pracy, nie stwarzają zagrożenia wybuchem i pożarem, a także tańsze w konserwacji i naprawach.
Zasada dzięki której działa armatura pneumatyczna jest bardzo prosta. Pierwszą fazą jest przygotowanie czynnika roboczego, czyli sprężonego powietrza. Odbywa się ono w kompresorach, które różnią się w zależności od wydajności, ciśnienia, wielkości, czynnika roboczego, sposobu działania i mobilności. Bez względu na te różnice, wszystkie sprężają powietrze. Kolejnym etapem jest jego przechowanie, do czego służą specjalne zbiorniki. Poza magazynowaniem, zbiorniki pełnią też funkcję rezerwy czynnika w przypadku awarii kompresora. Powietrze ze zbiornika dostarcza się na miejsce pracy poprzez system rur, a w przypadku kompresora mobilnego elastycznym wężem będącym jego częścią składową. W urządzeniu końcowym czynnik ulega rozprężeniu, powodując ruch obrotowy lub posuwisto-zwrotny końcówki roboczej. Liczba części ruchomych i stopień skomplikowania urządzenia nie jest znaczna, dzięki czemu są one mało podatne na awarie, a przy tym łatwe do samodzielnej naprawy.
Artykuł napisany we współpracy z producentem armatury przemysłowej.
Zasuwy wodociągowe? Sprawdź ofertę na stronie: www.gtm-pv.pl.