Białe, nie bolące i ładnie wyglądające zęby nie są gwarancją ich dobrego stanu zdrowia. Istnieją choroby, które rozwijają się w ukryciu, a ich objawy nie są dostrzegalne gołym okiem. Podpowiadamy jakie to dolegliwości i jak się ich wystrzegać
Nawet najlepiej dobrana i założona plomba nie gwarantuje wiecznego zdrowia zęba. Materiały kompozytowe wypełniające ubytki mogą ulegać ścieraniu lub ukruszeniu. To i pojawienie się w nich szczelin przyczynia się do rozwoju choroby jaką jest próchnica ukryta. Aby jej uniknąć konieczne są profilaktyczne wizyty u dentysty, przynajmniej dwa razy do roku. Stomatolog wykona zdjęcia pantomograficzne, na podstawie którego zauważy zmiany charakterystyczne dla ukrytej próchnicy.
Innymi niewidocznymi gołym okiem chorobami zębów są dolegliwości dotykające przyzębia i dziąseł. Rozwijają się w tkankach podtrzymujących zęby i mogą atakować kości szczęki. Osobami szczególnie narażonymi na tego typu schorzenia są palacze lub pacjenci wykazujące predyspozycje genetyczne do chorób przyzębia. W przypadku pojawienia się krwawienia dziąseł podczas mycia zębów lub nieprzyjemnego oddechu należy jak najszybciej udać się na wizytę do poradni stomatologicznej.