Rozliczenie podatku z zagranicy często powoduje stres i lęk przed nieznajomością przepisów podatkowych kraju, w którym pracowaliśmy. Wielu z pracowników obawia się utraty z tego powodu zwrotu, który w polskich realiach oznacza sporo pieniędzy. Jeśli pracowaliśmy w Szwecji, sprawa rozliczenia nie jest na szczęście zbyt skomplikowana.

Jak naliczane są podatki w Szwecji?

Jest wiele krajów, które do maksimum starają się uprościć rozliczenie podatku Szwecja do nich należy. Dla robotników z zagranicy stosowane są dwa główne progi podatkowe. Pierwszy wynoszący 25% obejmuje pracowników, którzy nie przepracowali u naszego północnego sąsiada więcej niż 6 miesięcy. Podatek ten zostaje z wynagrodzenia potrącany przez pracodawcę i nie jesteśmy zobowiązani do jego wykazywania. Jeśli jednak przepracowaliśmy więcej niż pół roku, obejmuje nas podatek gminny. Zazwyczaj wynosi on 31%, ale w zależności od obszaru administracyjnego może być nieco inny.

Obowiązkowa rzecz na budowie

Na szwedzkiej budowie każdy pracownik musi posiadać kartę ID06, którą można zamówić na https://www.plsekb.pl/karta-id06/. Dzięki niej administracja ma możliwość sprawdzania czasu, jaki budowlańcy spędzają w pracy oraz dzięki niej wiedzą też, jak długo na terenie Skandynawii pracujemy. Identyfikacja taka jest obowiązkowa jednakowo dla firm szwedzkich oraz zagranicznych – w tym polskich. Przedsiębiorcy mają często problemy z wyposażeniem swoich pracowników w wyżej wymienione karty, co utrudnia im wejście na skandynawski rynek. Na szczęście dla nich w Polsce istnieje przynajmniej kilka firm, które pomagają w załatwianiu takich formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =